busta Jaroslava Švarce (autor fotografie: Milan Polák)

Rotný Jaroslav Švarc, Resslova 9a, krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje (Nové Město)

Busta rotného Jaroslava Švarce

Jaroslav Švarc se narodil 11. května 1914 ve Velkém Újezdě, zahynul 18. června 1942 v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici po atentátu na Heydricha.

Příslušník československé armády ve Spojeném království, příslušník výsadku Tin, který měl za cíl atentát na českého kolaboranta a ministra školství a osvěty Emanuela Moravce.

Jaroslav Švarc se dostal do Anglie v červnu 1940. Byl povýšen na četaře. V létě 1941 se přihlásil do výcviku pro zvláštní účely ve Skotsku. Spolu s Ludvíkem Cupalem byl zařazen do výsadku Tin. Vysazeni byli 29. dubna 1942 na Rožmitálsku. Při dopadu se zranil a nepodařilo se mu navázat kontakt s Cupalem. Vydal se přes Plzeň do Prahy, kde se kontaktoval s Adolfem Opálkou z výsadku Out Distance. Po atentátu na místodržícího protektora Heydricha se jako první začal ukrývat v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje, kde při boji v obklíčení okupačními jednotkami spolu s ostatním parašutisty zemřel vlastní rukou. Jeho tělo bylo pravděpodobně pohřbeno v hromadném hrobě v Ďáblicích. V roce 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka.

V chodníku na nároží ulic Resslovy a Václavské 308/22 je vsazen pamětní kámen na místě, kam bylo položeno tělo parašutisty po té, co bylo vyvlečeno po poslední bitvě z kostela sv. Cyrila a Metoděje. Nad oknem do krypty tohoto kostela se nachází i pamětní deska, kde je uvedeno rovněž i Švarcovo jméno.

Galerie: 
busta Jaroslava Švarce
Katastrální území

Název: Rotný Jaroslav Švarc

Umístění: Resslova 9a, krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje

Nápis: Rotný Jaroslav Švarc, *11. 5. 1914 +18. 6. 1942
Narodil se ve Velkém Újezdu u Olomouce. Vyučil se cukrářem a pracoval ve svém oboru v Praze. V říjnu 1936 nastoupil vojenskou prezenční službu u Pěšího pluku 23 v Trnavě. V době mnichovských událostí sloužil jako velitel kulometného družstva u Hraničářského pluku 4. V lednu 1940 odešel přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii do Francie. Zde byl v březnu 1940 prezentován v Agde a zařazen k čs. pěšímu pluku 2. Zúčastnil se bojů na francouzské frontě. Ve Velké Británii sloužil po vzniku 1. čs. smíšené brigády u 7. roty pěšího praporu 2. Přihlásil se k plnění zvláštních úkolů v nepřátelském týlu. Po absolvováni všech nezbytných kurzů se stal příslušníkem dvoučlenného výsadku TIN s úkolem uskutečnit atentát na protektorátního ministra školství a národní osvěty Emanuela Moravce. Byl vysazen v noci na 29. 4. 1942 nedaleko obce Věšín na Rožmitálsku. Po seskoku, při němž utrpěl zranění, nalezl útočiště v Praze. Padl v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Staff Sergeant Jaroslav Švarc, *11. 5. 1914 +18. 6. 1942
Born in Velký Újezd near Olomouc . He was trained and worked as a confectioner in Prague. In October 1936 he was drafted and served his basic military service with the 23rd Infantry Regiment in Trnava. At the time of the signing of the Munich Agreement, which ceded Czechoslovak border areas to Germany, he served as a machine gun squad commander with the 4th Border Guard Regiment. In January 1940he left first for Slovakia from where he proceeded via Hungary and Yugoslavia to France, where he enlisted in Agde in March 1940 and was assigned to the 2nd Czechoslovak Infantry Regiment. He participated in fighting on the Franch front. Following the formation of the 1st Czechoslovak Mixed Brigade in Great Britain, he served with the 7th Company/ 2nd Infantry Battalion. He volunteered for special assignments behind enemy lines. After receiving the necessary training he was assigned to Group TIN, that was charged with carryingout the assassination of Emanuel Moravec, the Protectorates Minster of Education. He was airlifted on the night of April 29th, 1942. When landing near the village of Věšín in the Rožmitál area, he suffered an injury, and went into hiding in Prague. He died in the crypt of the Church of St. Cyril and Methodius.

PROVEDENÍ: Busta nad deskou z černého kamene a dvojjazyčným nápisem.

Adresa
Resslova 9a
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 33.1968" N, 14° 25' 0.1308" E
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 2.1.2020 13:50
Datum vytvoření: 28.7.2019 17:50

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?