pamětní deska gen. Josef Duda

Genmjr. Josef Duda, Dudova ul. (Vinohrady)

Bronzová pamětní deska byla slavnostně odhalena v Dudově ulici v Praze 2 na počest Genmjr. let. Josefa Dudy, CBE, ŘBL.

Josef Duda se narodil 9. srpna 1905 v Praze a zemřel 7. prosince 1977 v Prostějově.

Ulice v Praze 2, která vznikla v rámci projektu Churchill, byla v roce 2019 pojmenována Dudova po Josefu Dudovi, Nová bronzová pamětní deska na jeho počest rozšiřuje sérii pamětních míst v Praze 2, věnovaných uctění památky hrdinů z řad příslušníků RAF, odhodlaných nasazovat pro vlast své životy. Např. gen. Karel Janoušek nebo plk. Karel Janšta.

Na zrodu pamětní desky k poctě Genmjr. let. Josefa Dudy, CBE, ŘBL se podíleli tito autoři a partneři: Návrh, text, grafické zpracování, odlití a instalace: Ing. Jan Goláň, PhDr. Zbyněk M. Duda, Ondřej Duda, slévačský závod a grafické studio pana Orsága v Přerově, Českomoravská Nemovitostní, a.s.

Pamětní deska byla slavnostně odhalena 15. září 2023, v den výročí obratu v Bitvě o Británii v roce 1940. Slavnostního odhalení se zúčastnili hosté z řad AČR, GŠ AČR, 533. praporu bezpilotních systémů generála Josefa Dudy v Prostějově, 24. Základny dopravního letectva T. G. Masaryka v Praze-Kbelích, zástupci diplomatického sboru akreditovaného v ČR (Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Francie a Polska), Městské části Prahy 2, Základní umělecké školy Ilji Hurníka v Praze 2, generálova rodina, přátelé a občané Prahy.

Text na desce:

Generálmajor letectva i.m., Group Captain RAF
Josef Duda, CBE, ŘBL
(9. 8. 1905 Praha - 7. 12. 1977 Prostějov)

nositel Řádu bílého lva, Řádu Britského impéria (CBE), Řádu Za zásluhy za národ a mnoha dalších čs.
a spojeneckých vyznamenání a medailí

československý stíhací pilot, letecký instruktor a velitel

účastník bitvy o Francii
pilot letky Sioux Groupe de Chasse II/5 La Fayette

účastník bitvy o Británii – One of the Few
první velitel „A“ letky 312 čs. stíhací perutě RAF

velitel Vojenského leteckého učiliště v Prostějově (1945-1948)

perzekvován komunisty, degradován na vojína úderníka, rehabilitován v roce 1990

patron 533. praporu bezpilotních systémů

Čestný občan statutárního města Prostějova

Sir Winston L. S. Churchill
20. 8. 1940
Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few
Nikdy v historii lidských konfliktů nevděčilo tak mnoho, tak málu, za tak mnoho

PD gen. Josef Duda, odhalení

Umístění: na budově Churchill, Dudova ul., roh s ul. Italská 2581/67, Praha 2, Vinohrady

Realizace: Ing. Jan Goláň, PhDr. Zbyněk M. Duda, Ondřej Duda, slévačský závod a grafické studio pana Orsága v Přerově, Českomoravská Nemovitostní, a.s.

Provedení: bronz

Odhalení: 15. 9. 2023