V letech 1939 - 1945 položili za svobodu životy, budova Hlavního nádraží (Vinohrady)
Na prvním nástupišti Hlavního nádraží, v jeho jižní části, se nacházejí dvě pamětní desky a jedno sousoší, vztahující se k druhé světové válce. Jedna deska je věnována obětem Pražského povstání, druhá deska připomíná zaměstnance drah, kteří položili své životy během druhé světové války. Sousoší před nimi je věnováno Nicholasi Wintonovi.
Železničáři, díky své organizovanosti, uniformám a disciplíně bývali nazývání Modrou armádou. Právě tyto vlastnosti a k tomu zcela legální možnost cestovat po celém protektorátu vyplývající z jejich povolání, vedlo k tomu, že velké množství železničářů se záhy po okupaci zapojilo do odbojových skupin. Pracovníci na dráze měli přehled o pohybech německých vojsk po železnici i dobře znali, která místa železniční infastruktury jsou sabotážemi nejzranitelnější. Mnoho železničářů, obdobně jako například příslušníků Sokola, položilo během okupace své životy za vlast. Padlým zaměstnancům Hlavního nádraží je v věnována pamětní deska v jižní části prvního nástupiště.
Název: V letech 19139-1945 položili životy
Umístění: Wilsonova 300/8, Hlavní nádraží, jižní část prvního nástupiště
Text: V letech 1939–1945 položili za svobodu životy Ondř. Bušovský, Jos. Dufek, Jos. Fiedler, Frant. Harsa, Fr. Chrzanowski, Štěp. Ježek, Vlast. Kavka, Jos. Kubát, Jos. Mareš, Ant. Maršal, Voj. Matějka, Jar Mlejnek, Ant. Nováček, Jiří Paleček, Jan Pěkný, Ant. Píca, Jan Polák, Zd. Prokop, K. Slanec. R. Smetivý, Jan Smištnik, Frant. Veselý, Jar. Veselý ,
Autor: Procházková
Provedení: Bronzová deska s reliéfy okřídleného kola a ženy kladoucí ratolest
Datum vytvoření: 19.1.2020 10:41
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba