Lavička Jaroslava Foglara - Chata v Jezerní kotlině

Lavička Jaroslava Foglara – Chata v Jezerní kotlině, Havlíčkovy sady (Vinohrady)

V Havlíčkových sadech, na dětském hřišti U Štiky, se od roku 2018 nachází lavička Jaroslava Foglara č. 2 – Chata v Jezerní kotlině. Upomíná na skutečnost, že do parku chodil spisovatel psát své první knihy.

Spisovatel Jaroslav Foglar prožil většinu svého života (v letech 1914 – 1978) v domě v nedaleké Korunní ulici 732/16 (s pamětní deskou). Často však chodíval psát své romány ven, na zídky či lavičky pražských parků a do okolní přírody.

Havlíčkovy sady (Grébovka) byly jeho častým literárním útočištěm. Havlíčkovy sady byly jeho častým literárním útočištěm. U zdejších zídek postával opakovaně a promýšlel tu i psal své romány v průběhu několika desetiletí. Patří mezi ně i Chata v Jezerní kotlině. 

Jeho další, velmi oblíbeným místem v blízkosti Grébovky, bylo zákoutí nad Vršovickým nádražím zvané Kléovka, kde vznikala i velká část Chaty v Jezerní kotlině. Dnes je bohužel místo zastavěné.

Kniha Chata v Jezerní kotlině vyšla poprvé v roce 1939 a v roce 2018 již po dvanácté. Tentokrát péčí nakladatelství Albatros s ilustracemi Pavla Čecha. Při této příležitosti byla vytvořena upomínková lavička.

Příběh Chaty v Jezerní kotlině je oslavou přátelství dvou chlapců a jejich vytouženého místa — Jezerní kotliny, kde si postaví chatu a zažijí mnohá dobrodružství. Musí odolávat tajemné Tarantuli i pomatenému muži, ale také projít těžkou zkouškou svého přátelství.

Lavička na dětském hřišti U Štiky v Havlíčkových sadech na Praze 2, byla slavnostně odhalena 10. 9. 2018. Autorem řezby s motivy knihy Chata je v Jezerní kotlině je Stanislav Pokorný. Lavičku vyrobila firma Dřevo náro, s. r. o. Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara za finanční podpory městské části Praha 2.

V Praze 2 se nachází i lavička Jaroslava Foglara č. 1 – Hoši od Bobří řeky, a to v Havlíčkových sadech, na hřišti U Draka.

Zpracováno s využitím podkladů Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Galerie: 
Lavička Jaroslava Foglara - Chata v Jezerní kotlině
Lavička Jaroslava Foglara - Chata v Jezerní kotlině, instalace
Katastrální území

Umístění: Havlíčkovy sady, dětské hřiště U Štiky

Autor řezby: Stanislav Pokorný

Inicioval: Skautská nadace Jaroslava Foglara

Instalováno: 10. 9. 2018

Adresa
Havlíčkovy sady
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 7.1292" N, 14° 26' 53.8728" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 26.9.2023 15:39
Datum vytvoření: 3.11.2022 21:46

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?