Lavička Jaroslava Foglara - Hoši od Bobří řeky

Lavička Jaroslava Foglara – Hoši od Bobří řeky, Riegrovy sady (Vinohrady)

V Riegrových sadech, na dětském hřišti U Draka, se od roku 2018 nachází lavička Jaroslava Foglara č. 1 – Hoši od Boří řeky. Upomíná na skutečnost, že do parku chodil spisovatel psát své první knihy.

Spisovatel Jaroslav Foglar prožil většinu svého života (v letech 1914 – 1978) v domě v nedaleké Korunní ulici 732/16 (s pamětní deskou). Často však chodíval psát své romány ven, na zídky či lavičky pražských parků a do okolní přírody.

Riegrovy sady byly jeho častým literárním útočištěm. Na zdejších lavičkách sedával opakovaně a promýšlel tu i psal své romány v průběhu několika desetiletí. Patří mezi ně i jeho nejslavnější kniha Hoši od Bobří řeky.

Kniha Hoši od Bobří řeky vyšla poprvé ve 30. letech minulého století a v roce 2018 již po osmnácté. Tentokrát péčí nakladatelství Albatros s ilustracemi Ester Kuchynkové. Při této příležitosti byla vytvořena upomínková lavička.

Příběh Hochů od Bobří řeky je naplněný dobrodružstvím dvanácti chlapců a jejich vedoucího Rikitana. Spolu zažívají mnohá dobrodružství na schůzkách, výpravách a na letním táboře ve Sluneční zátoce. Budují přátelství a loví bobříky — zkoušky odvahy, odolnosti, poznání, čestnosti a fyzické zdatnosti.

Lavička na dětském hřišti U Draka v Riegrových sadech na Praze 2, byla slavnostně odhalena 10. 9. 2018. Autorem řezby s motivy knihy Hoši od Bobří řeky je Stanislav Pokorný. Lavičku vyrobila firma Dřevo náro, s. r. o. Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara za finanční podpory městské části Praha 2.

V Praze 2 se nachází i lavička Jaroslava Foglara č. 2 - Chata v Jezerní kotlině, a to v Havlíčkových sadech, na hřišti U Štiky

Zpracováno s využitím podkladů Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Galerie: 
Lavička Jaroslava Foglara - Hoši od Bobří řeky
Lavička Jaroslava Foglara - Hoši od Bobří řeky, detail
Lavička Jaroslava Foglara - Hoši od Bobří řeky, detail
Lavička Jaroslava Foglara - Hoši od Bobří řeky, instalace
Katastrální území

Umístění: Riegrovy sady, dětské hřiště U Draka

Autor řezby: Stanislav Pokorný

Inicioval: Skautská nadace Jaroslava Foglara

Instalováno: 10. 9. 2018

Adresa
Riegrovy sady
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 50.3544" N, 14° 26' 35.3436" E
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 31.1.2023 23:53
Datum vytvoření: 3.11.2022 21:28

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?