ČVUT, Budova A, Karlovo náměstí čp. 293/13 (Nové Město)
Novorenesanční stavbu ČVUT, která tvoří dominantu pražského Karlova náměstí, navrhl architekt Ignác Vojtěch Ullmann. Ullmannův plán vyhrál soutěž na vybudování polytechniky roku 1868 a její kolaudace proběhla v roce 1875. Nejvyšší patro středového rizalitu je osazeno deseti sochami českého sochaře Josefa Václava Myslbeka. V nikách po stranách hlavního vchodu jsou umístěny sochy alegorie Vědy a Práce od Antonína Poppa. Půdní vestavba navržená architektem Josefem Bertlem pochází z let 1922-1923. Při stavbě metra v letech 1979-1985 byla část přízemí proměněna ve vstup do podzemní dráhy.
V roce 1866 koupil parcelu na dnešním Karlově náměstí Zemský výbor Království českého spolu se zrušenými Karlovými kasárnami, aby zde stojící domy adaptoval pro potřeby rozrůstající se České polytechniky, která dosud sídlila v Husově ulici čp. 240 na Starém Městě. Magistrát pověřil osm architektů vypracováním projektu na tuto přestavbu. Projekty odevzdali pouze architekti Ignác Ullmann a Emanuel Ringhoffer (1823–1903, druhorozený syn zakladatele smíchovské vagónky). Ullmann předložil v roce 1868 čtyři varianty, ale téhož roku byla polytechnika rozdělena na českou a německou. V roce 1871 byla nakonec schválena Ullmannova pátá varianta.
Dvojjazyčná pamětní deska se nachází na zdi vedle vchodových dveří do areálu Českého vysokého učení v Praze na Karlově náměstí.
Název: Areál ČVUT Karlovo náměstí, Budova A Umístění:
Umístění: Karlovo náměstí čp. 293/13
Text: České vysoké učení technické v Praze, Areál ČVUT Karlovo náměstí, Budova A, Fakulta strojní, Fakulta elektrotechnická. Novorenesanční budovu I. Ullmanna z let 1872-1874 charakterizují sochařské práce od J. V. Myslbeka a A. Poppa. Czech Technical University, Campus Karlovo náměstí, Building A, Faculty of Mechanical Engineering, Faculty of Electrical Engineering. The Neo-Renaissance building designed by I. Ullmann, constructed in 1872-1874.
Provedení: smaltovaný plech
Datum vytvoření: 24.4.2022 11:39
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba