Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Deska u Dolní Landhausky
Milan Polák

Dolní Landhauska, Havlíčkovy sady čp. 60 (Vinohrady)

Pamětní deska věnovaná historii Havlíčkových sadů, které se rozkládají na místě dvou usedlostí - Horní a Dolní Landhausky.

Obě usedlosti na území současných Havlíčkových sadů – Horní i Dolní Landhauska, vznikly na počátku 17. století jako tzv. Halířovský grunt. Po třicetileté válce patřily budovy jezuitům a sloužily jako letní příbytek pro nemocné členy řádu. Tehdy získaly své jméno – Landhausky, neboli letní či venkovské domy. Mezi dalšími majiteli byl významný Jakub baron Wimmer, od nějž získal usedlosti Josef Lumbe, ředitel pražské polytechniky. Roku 1870 přešla nejprve Horní a pak dolní usedlost do rukou stavebního podnikatele Morice Gröbeho.

Původní Dolní Landhauska, poblíž Botiče, byla zbořena a na jejím místě vybudována nová vila, jak dokládá nápis nad vchodem „Moric Gröbe“ a pod tím římskými čísly letopočet 1871. V sousedství dvoupatrové novorenesanční budovy se tyčí zalomená opěrná zeď s nikami na křídlech a zaklenutými schodišti po stranách, která nese terasu pod vinicí. Na této zdi při vchodu do sadů z ulice U Vršovického nádraží při schodišti na terasu se nachází pamětní deska se stručnou historií Havlíčkových sadů. Tu zde doplňme informací o jménu manželky Otto Windisch-Graetze princezny Alžběty (dcery korunního prince Rudolfa a vnučky císaře Františka Josefa I.).

Od roku 1964 je Dolní Landhauska vedena jako památkově chráněná (součást souboru Gröbeho vila, Havlíčkovy sady).

Dolní Landhauska
Nápis nad vchodem
Dolní Landhauska s vilou v pozadí
Lomená zeď u usedlosti
schodiště s pamětní deskou
vnučka císaře s manželem - slavní hosté Grébovky

Název: Dolní Landhauska

Umístění: Havlíčkovy sady čp. 60, na opěrné zdi

Text: Havlíčkovy sady – Grébovka. Byly vybudovány v letech 1870–1888 Moritzem Gröbem jako soukromé rodinné sídlo. Po jeho smrti dědicové park zpřístupnili obecenstvu za vstupné a vilu pronajali vnučce Františka Josefa I. a jejímu manželovi knížeti Ottovi Windischgrätzovi. Výrazný stavební rozvoj Vinohrad, jehož důsledkem byla parcelace dosavadních zahrad, vzbudil důvodné obavy o osud Grébovky, proto zastupitelé obce včele s vinohradským starostou Josefem Víškem zakoupili celý komplex pro město. Dne 16. května 1906 byla Grébovka slavnostně otevřena veřejnosti a byla přejmenována na Havlíčkovy sady, na počest slavného publicisty Karla Havlíčka Borovského.

Provedení: Plechová deska s vtlačeným písmem.

Havlíčkovy sady 60
12000 Praha 2