Deska u Dolní Landhausky (autor fotografie: Milan Polák)

Dolní Landhauska, Havlíčkovy sady č.p. 60 (Vinohrady)

Pamětní deska věnovaná historii Havlíčkových sadů, které se rozkládají na místě dvou usedlostí - Horní a Dolní Landhausky.

 

Obě usedlosti na území současných Havlíčkových sadů – Horní i Dolní Landhauska, vznikly na počátku 17. století jako tzv. Halířovský grunt. Po třicetileté válce patřily budovy jezuitům a sloužily jako letní příbytek pro nemocné členy řádu. Tehdy získaly své jméno – Landhausky, neboli letní či venkovské domy. Mezi dalšími majiteli byl významný Jakub baron Wimmer, od nějž získal usedlosti Josef Lumbe, ředitel pražské polytechniky. Roku 1870 přešla nejprve Horní a pak dolní usedlost do rukou stavebního podnikatele Morice Gröbeho.

Původní Dolní Landhauska, poblíž Botiče, byla zbořena a na jejím místě vybudována nová vila, jak dokládá nápis nad vchodem „Moric Gröbe“ a pod tím římskými čísly letopočet 1871. V sousedství dvoupatrové novorenesanční budovy se tyčí zalomená opěrná zeď s nikami na křídlech a zaklenutými schodišti po stranách, která nese terasu pod vinicí. Na této zdi při vchodu do sadů z ulice U Vršovického nádraží při schodišti na terasu se nachází pamětní deska se stručnou historií Havlíčkových sadů. Tu zde doplňme informací o jménu manželky Otto Windisch-Graetze princezny Alžběty (dcery korunního prince Rudolfa a vnučky císaře Františka Josefa I.).

Od roku 1964 je Dolní Landhauska vedena jako památkově chráněná (součást souboru Gröbeho vila, Havlíčkovy sady). 

Galerie: 
Dolní Landhauska
Nápis nad vchodem
Dolní Landhauska s vilou v pozadí
Lomená zeď u usedlosti
schodiště s pamětní deskou
vnučka císaře s manželem - slavní hosté Grébovky
Katastrální území

Název: Dolní Landhauska

Umístění: Havlíčkovy sady č.p. 60, na opěrné zdi

Text: Havlíčkovy sady – Grébovka. Byly vybudovány v letech 1870–1888 Moritzem Gröbem jako soukromé rodinné sídlo. Po jeho smrti dědicové park zpřístupnili obecenstvu za vstupné a vilu pronajali vnučce Františka Josefa I. a jejímu manželovi knížeti Ottovi Windischgrätzovi. Výrazný stavební rozvoj Vinohrad, jehož důsledkem byla parcelace dosavadních zahrad, vzbudil důvodné obavy o osud Grébovky, proto zastupitelé obce včele s vinohradským starostou Josefem Víškem zakoupili celý komplex pro město. Dne 16. května 1906 byla Grébovka slavnostně otevřena veřejnosti a byla přejmenována na Havlíčkovy sady, na počest slavného publicisty Karla Havlíčka Borovského.

Provedení: Plechová deska s vtlačeným písmem.

Adresa
Havlíčkovy sady 60
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 6.384" N, 14° 26' 50.7912" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 14.12.2019 23:14
Datum vytvoření: 20.11.2019 10:39

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?