Jan Kubiš (autor fotografie: Milan Polák)

Rotmistr Jan Kubiš, Resslova 9a, krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje (Nové Město)

busta rotmistra Jana Kubiše

Jan Kubiš se narodil 24. června 1913 v Dolních Vilémovicích, zahynul 18. června 1942 v lazaretu SS v Podolí, kam byl převezen těžce zraněný po bitvě na kůru pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Příslušník československé armády ve Spojeném království, člen výsadku Anthropoid, který provedl úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha.

Jan Kubiš se v létě 1938 dostal přes Polsko do francouzského Alžíru, kde vstoupil do Cizinecké legie. Po porážce Francie, již jako rotný, byl evakuován do Anglie. V roce 1941 byl povýšen na rotmistra. Od 15. srpna do 27. prosince 1941 absolvoval výcvik pro speciální úkoly. Na žádost rtm. Gabčíka byl zařazen do výsadku Anthropoid, kde nahradil zraněného rtn. Svobodu. Do protektorátu byli Gabčík s Kubišem vysazeni 29. prosince 1941. Navigační chybou však dopadli u středočeské obce Nehvizdy místo na Plzeňsku.  Na Plzeňsko se pak přesunuli a zúčastnili se zde příprav neúspěšného bombardování Škodovky. Po návratu do Prahy uskutečnili 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha, jehož vůz zasáhl Kubišův modifikovaný protitankový granát. Po atentátu našel Kubiš spolu s dalšími parašutisty úkryt v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje. Během útoku fašistů na kostel se bránil společně s A. Opálkou a J. Bublíkem na kůru. Po výbuchu granátu upadl do bezvědomí a nebyl tak schopen si na rozdíl od spolubojovníků sám vzít život. Na následky úrazu zemřel v lazaretu SS v Podolí. Po identifikaci a pitvě byl pohřben do hromadného hrobu v Ďáblicích.

V roce 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

Rtm. pěch. Jan Kubiš má pamětní kámen zasazený do chodníku na nároží Resslovy a Václavské ulice 308/22, kam bylo položeno tělo parašutisty po té, co sem bylo přivezeno z podoslkého lazaretu. Jeho jméno je rovněž uvedeno na pamětní desce umístěné nad oknem krypty chrámu sv. Cyrila a Metoděje.

Galerie: 
Jan Kubiš
Katastrální území

Název: Rtm. Jan Kubiš

Umístění: Praha 2, Resslova 9a, krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje

Nápis: rotmistr pěchoty Jan Kubiš, *26. 6. 1913 +18. 6. 1942
Narodil se v Dolních Vilémovicích u Třebíče. Vyučil se topičem, ale po skončení vojenské prezenční služby u jihlavského pěšího pluku 31 zůstal v armádě jako délesloužící poddůstojník. Službu konal u strážního praporu XIII na severní Moravě. V červnu 1939 opustil protektorát a přes Polsko se dostal do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie. Po vypuknutí války byl prezentován u 1. čs. smíšené brigády jako zástupce velitele 1. čety 3. roty. Přihlásil se k plnění zvláštních úkolů v nepřátelském týlu. Po absolvování všech nezbytných kurzů se stal členem výsadku ANTHROPOID, v němž nahradil zraněného rotného Karla Svobodu, s úkolem uskutečnit atentát na Reinharda Heydricha. Byl vysazen v noci na 29. 12. 1941 poblíž Nehvizd u Prahy. Padl v boji na kůru kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Infantry Warrant Officer Jan Kubiš
*24. 6. 1913 +18. 6. 1942
Born in Dolní Vilémovice near Třebíč. Though trained as a boiler attendant, after completing basic military service with the 31st Infantry Regiment in Jihlava, he stayed in the army, serving extended duty with the Guard Battalion XIII in North Moravia, as a non-commissioned officer. In June 1939 he fled from occupied Czechoslovakia to Poland and from there to France, where he joined the Foreign Legion. After the start of World War II he was assigned to the 1st Czechoslovak Reserve Battalion in Agde. In appreciation of his heroic conduct during the retreat operations, he was decorated with the French War Cross. In Great Britain he served with the 1st Battalion/ 1st Czechoslovak Mixed Brigade in the position of Deputy Commander 1st Platoon/ 3rd Company. He volunteered for special assignments behind enemy lines. Having passed all necessary training, he was selected to replace the injured Staff Sergeant Karel Svoboda in the Group ANTHROPOID charged with carrying out the assassination of Reinhard Heydrich. He was airlifted into the Protectorate on the night of December 29th, 1941, landing near the village of Nehvizdy on the outskirts of Prague. He was killed in the choir loft of the Church of St. Cyril and Methodius.

Provedení: busta nad kamennou deskou s dvojjazyčným textem.

Adresa
Resslova 9a
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 33.1536" N, 14° 25' 0.3108" E
Datum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:27
Datum vytvoření: 28.7.2019 17:07

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?