Jan Kubiš (autor fotografie: Milan Polák)

Rtm. pěch. Jan Kubiš, nárožní dům Resslova, Václavská 308/22 (Nové Město)

Příslušník československé armády ve Spojeném království, člen výsadku Anthropoid, který provedl úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha.

Jan Kubiš se narodil 24. června 1913 v Dolních Vilémovicích, zahynul 18. června 1942 v lazaretu SS v Podolí, kam byl převezen těžce zraněný po bitvě na kůru pravoslavného kostela svatých Cyrila a MetodějeResslově ulici.

Jan Kubiš se v létě 1938 dostal přes Polsko do francouzského Alžíru, kde vstoupil do Cizinecké legie. Po porážce Francie, již jako rotný, byl evakuován do Anglie. V roce 1941 byl povýšen na rotmistra. Od 15. srpna do 27. prosince 1941 absolvoval výcvik pro speciální úkoly. Na žádost rtm. Gabčíka byl zařazen do výsadku Anthropoid, kde nahradil zraněného rotného Svobodu. Do protektorátu byli Gabčík s Kubišem vysazeni 29. prosince 1941. Navigační chybou však dopadli místo na Plzeňsku u středočeské obce Nehvizdy.  Na Plzeňsko se pak přesunuli a zúčastnili se zde příprav neúspěšného bombardování Škodovky. Po návratu do Prahy uskutečnili 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha, jehož vůz zasáhl Kubišův modifikovaný protitankový granát. Po atentátu našel Kubiš spolu s dalšími parašutisty úkryt v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje. Během útoku fašistů na kostel se bránil společně s A. Opálkou a J. Bublíkem na kůru. Po výbuchu granátu upadl do bezvědomí a nebyl tak schopen si na rozdíl od spolubojovníků sám vzít život. Na následky úrazu zemřel v lazaretu SS v Podolí. Po identifikaci a pitvě byl pohřben do hromadného hrobu v Ďáblicích.

V roce 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

Pamětní kámen se nachází na místě, kam bylo položeno tělo parašutisty po té, co sem bylo umístěno k identifikaci.  Přesné místo určila pramenná rešerše historika Pavla Kmocha, která se opírala o historické fotografie gestapa z identifikace mrtvých parašutistů ve Václavské ulici a o pitevní protokoly. V kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje je umístěna pamětní deska s bustou Jana Kubiše a jeho jméno je uvedeno i na pamětní desce umístěné nad oknem krypty tohoto kostela.

NÁZEV: Rtm. pěch. Jan Kubiš

UMÍSTĚNÍ: nároží Resslovy a Václavské 308/22, Nové Město

TEXT NA DESCE: rtm. Jan Kubiš , Anthropoid *24. 6. 1913  †18. 6. 1942

PROVEDENÍ: kovová deska na chodníku