Adolf Opálka (autor fotografie: Milan Polák)

Nadporučík pěchoty Adolf Opálka, Resslova 9a, krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje (Nové Město)

busta nadporučíka pěchoty Adolfa Opálky

Adolf Opálka se narodil 4. ledna 1915 v Rešici, zahynul 18. června 1942 na kůru pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici po atentátu na Heydricha.

Příslušník československé armády ve Spojeném království, velitel skupiny Out Distance. Úkolem operace Out Distance byla sabotáž plynárny v Praze Michli.

V červnu 1939 odešel Adolf Opálka do Polska, záhy však nastoupil ve Francii do služby Cizinecké legie v Africe. Po vypuknutí války se vrátil do Francie a po jejím pádu byl v červenci 1940 evakuován do Velké Británie. Od září 1941 do března 1942 prodělal výcvik pro plnění zvláštních úkolů. Po jeho ukončení byl již v hodnosti nadporučíka pěchoty jmenován velitelem výsadku Out Distance. Ten kromě něj tvořili ještě rotný Karel Čurda a desátník aspirant Ivan Kolařík. Výsadek byl vinou navigační chyby do protektorátu shozen 28. března 1942 u obce Ořechov na Moravě. Po seskoku vypadla Kolaříkovi při ukrývání padáku peněženka s doklady a s fotografií jeho dívky s věnováním a adresou. Aby předešel pronásledování své rodiny, se Ivan Kolařík 1. dubna 1942 nedaleko města Vizovice otrávil. Opálka s Čurdou se sešli v Praze a společně se skupinou Silver A se zúčastnili navádění letadel při neúspěšném bombardování plzeňské Škodovky. Po návratu byl Opálka jmenován velitelem všech parašutistů na území protektorátu. Po atentátu na místodržícího protektora Heydricha, na němž se také podílel, našel úkryt v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Úkryt parašutistů však prozradil druhý člen skupiny Karel Čurda. Při boji v obklíčení s okupačními jednotkami padl vlastní rukou na kůru kostela. Těžce raněný požil jed a zastřelil se. Jeho rodina byla Němci vyvražděna, a to včetně vzdálených příbuzných. V roce 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

Na rohu Václavské a Resslovy ulice je umístěn pamětní kámen v místě, kam bylo položeno tělo Adolfa Opálky po té, co bylo vyvlečeno po poslední bitvě z kostela sv. Cyrila a Metoděje. Jeho jméno je uvedeno i na pamětní desce umístěné nad okénkem do krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Galerie: 
Adolf Opálka
Katastrální území

Název: Nadporučík pěchoty Adolfa Opálky

Umístění: Praha 2, Resslova 9a, krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje

Provedení: busta, pod níž je umístěna deska z černého kamene s dvojjazyčným textem

Nápis na desce:

Nadporučík pěchoty Adolf Opálka
*4. 1. 1915 +18. 6. 1942
Narodil se v Řešicích u Znojma. vystudoval na obchodní akademii v Brně a v říjnu 1936 nastoupil k Pěšímu pluku 43 v Brně. V letech 1937-1938 absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích, z níž byl vyřazen jako poručík pěchoty. V červenci 1939 odešel přes Polsko do Francie. Sloužil v Cizinecké legii v Sidi bel Abbés a později v Oranu. V září roku 1939 byl prezentován ve francouzském Agde. Postupně prošel všemi třemi pluky 1. čs. divize. Zúčastnil se bojů na francouzské frontě. Po příjezdu do Velké Británie sloužil u kulometné roty a byl vybrán k plnění úkolů v nepřátelském týlu. Do okupované vlasti byl vyslán jako velitel skupiny Out Distance, která měla sabotážní úkoly. Spolu se dvěma druhy byl vysazen v noci na 28. 3. 1942 u Ořechova na Moravě. Navázal spojení se skupinou Silver A, poté byl vyslán do Prahy, kde se stal velitelem "pražských parašutistů". Podílel se na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha. Padl na kůru kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Infantry First Lieutenant Adolf Opálka
*4. 1. 1915 +18. 6. 1942
Born in Řešice near Znojmo. A graduate of the Business Academy in Brno., he began his military service in 1936 with the 43rd Infantry Regiment in Brno. In 1937-1938 he studied at the Military Academy in Hranice, graduating with the rank of Lieutenant. In July 1939 he crossed the border to Poland from where he proceeded to France. He served with all the three regiments of the 1st Czechoslovak Division. He participated in the fighting on the French front. On arrival in Great Britain, he served in a machine gun company. He was selected to carry out assignments behind enemy lines. He was sent to his occupied homeland as Commander Group OUT DISTANCE, that was charged with sabotage tasks. Together with two comrades-in-arms he was airlifted into the Protectorate on the night of March 28th, 1942, landing at the village of Ořechov in Moravia. He established contact with Group SILVER A and subsequently was sent to Prague, where he commanded the paratroopers located in this city. He participated in the preparation of Reinhard Heydrich´s assassination. He died in the choir loft of the Church of St. Cyril and Methodius.

Adresa
Resslova 9a
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 33.1824" N, 14° 25' 0.3072" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 2.1.2020 13:50
Datum vytvoření: 27.7.2019 16:33

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?