Iva Hercíková (Foto M. Polák)

Iva Hercíková (Vinohrady)

Česká spisovatelka a scénáristka Iva Hercíková se narodila 2. listopadu 1935 v Pardubicích, zemřela 27. ledna 2007 vlastní rukou v Praze.

Iva Hercíková po maturitě na libereckém gymnáziu ukončila v roce 1958 úspěšně studium dramaturgie na pražské DAMU. Vdala se za staršího spolužáka Miloše Hercíka, ale manželství nevydrželo a po dvou letech skončilo rozvodem. Z Nosticova paláce, kde v přízemním bytě bydlela, se přestěhovala do Sokolovské třídy v Karlíně. U karlínského viaduktu bydlel její druhý manžel, spisovatel Jiří Robert Pick. Seznámila se s ním na Haškově Lipnici a manželé vyměnili dva karlínské byty za jeden ve vile na Hanspaulce. Jejími sousedy a celoživotními přáteli byli kameraman Ivan Šlapeta a Viktor Dusil – cirkusový režisér, reportér rozhlasu a spisovatel, ale i spolužák Miloše Hercíka. Na Hanspaulce přišla Iva Hercíková o nenarozené děťátko a pro útěchu dostala prvního psíka, černou kokršpanělku Floty. Z Hanspaulky se manželé přestěhovali na Zbraslav. Se svým třetím manželem Františkem Němcem se pak vrátila zpátky do Prahy 6. V roce 1986 emigrovala nejprve do Německa a v roce 1987 do USA, kde deset let pobývala v New Yorku na Manhattanu. Po sametové revoluci střídavě bydlela ještě v Americe a střídavě u své kamarádky na rohu Londýnské a Anglické ulice v Praze 2. Stěžovala si, že v Praze se jí stýská po New Yorku a v New Yorku zase po Praze. Definitivně se do Čech vrátila až v roce 2001 a i zde bydlela střídavě v Praze 3 v Ambrožově ulici a v Harrachově. V roce 2004 prodělala mozkovou příhodu a v roce 2006 onemocněla rakovinou. V lednu 2007 ukončila nerovný boj se zákeřnou chorob vlastní rukou – kolegové ji našli doma oběšenou.

Iva Hercíková napsala několik desítek knih a řadu scénářů k úspěšným filmům, například Pět holek na krku (1967, režie Evald Schorm), Velká neznámá a Sestry v roce 1970, Šance (1971), Sova sídlí v dutém stromě (1976) či Jak namalovat ptáčka (1980). Dokonce se ve filmech Panelstory (1949) a Vrchní, prchni (1981) mihla i na stříbrném plátně.

Iva Hercíková napsala několik desítek knih – pro malé děti, dospívající mládež a samozřejmě především pro dospělé. Po sametové revoluci byl jejím nakladatelem Český spisovatel, ale záhy „přestoupila“ k perspektivnějšímu nakladatelství Motto, které vydalo celou řadu jejích knih. U Českého spisovatele vydala v té době velice pozoruhodnou knížku Hester aneb O čem ženy sní. Hesterka, jak knížce sama říkala, byla na svou dobu nesmírně eroticky odvážná a v tomto ladění pak pokračovala i její další tvorba. Pro přátele vydala i básnickou sbírku.

Autor tohoto hesla měl vzácnou příležitost během svého působení v nakladatelství Český spisovatel Ivu Hercíkovou blíže poznat. Překypovala energií a laskavým humorem. Dokázala vtipně glosovat i sebemenší detaily a události, které se odehrávaly kolem ní.

Fotografie k tomuto heslu jsou z doby, kdy Hesterka vycházela. Na fotografii z posezení nad skleničkami vína a piva je vedle Ivy Hercíkové tehdejší ředitel nakladatelství Český spisovatel Vondráček a proti ní známý spisovatel Michal Viewegh, s nímž a ještě s Halinou Pawlowskou napsali v roce 2004 společný román Tři v háji.  

Bez zajímavosti není ani osud jednoho z nejvýznamnějších našich nakladatelství Český spisovatel. Jeho předchůdce Československý spisovatel vznikl v roce 1949 spojením Nakladatelství a knihkupectví František Borový, Evropského literárního klubu, SFINX a Nakladatelského družstva Máj. Nakladatelství sídlilo na Národní třídě. Po vrácení domu restituentům se přestěhovalo do nedaleké Ostrovní ulice. V roce 1993 bylo přejmenováno na nakladatelství Český spisovatel a v roce 1994 našlo nové působiště v ulici  Pod Nuselskými schody čp. 1721/3 v Praze 2. V roce 1997 nakladatelství zaniklo.

Galerie: 
Iva Hercíková s ředitelem ČS a spisovatelem M. Vieweghem (Foto M. Polák)
Iva Hercíková (Foto M. Polák)
Podpis spisovatelky na titulní straně básnické sbírky
Narození
2.11.1935
Úmrtí
27.1.2007 (71 let)
Katastrální území
Adresa
Londýnská
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 36.4368" N, 14° 25' 58.1952" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 8.11.2023 10:49
Datum vytvoření: 27.3.2023 17:21

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?