Luboš Svoboda

Luboš Svoboda (Nové Město)

Farář Československé církve husitské, skladatel a zpěvák české duchovní hudby

Narodil se 7. srpna 1940 ve Žlebech, zemřel 3. prosince 2017 v Praze

Luboš Svoboda byl farářem Československé církve husitské, skladatelem a zpěvákem české duchovní hudby. Je autorem Křesťanských songů, a jako dlouholetý člen divadla je také neodmyslitelně spojen se Semaforem. Nebyl natolik znám široké veřejnosti jako jiní umělci, působící v Semaforu, ale v oblasti moderní duchovní hudby zanechal jedinečnou a nezapomenutelnou stopu. Jeho křesťanské songy se staly ve své době fenoménem, stmelovaly zejména mladé. „Staly se současně dědictvím, dokumentujícím dobu vzestupů a pádů naší vlasti“ jak napsal PaeDr. Zdeněk Kovalčík v roce 2018.

Svoboda hrál již jako dítě na klavír, se svým učitelem chodili společně ladit a opravovat varhany do okolních kostelů, což možná předurčilo jeho pozdější životní cestu. Varhany a skladbu jako obor začal studovat nejprve na Pražské konzervatoři, dále pokračoval na Husově bohoslovecké fakultě. Od roku 1963 působil jako farář Československé církve husitské v náboženských obcích v Tuchoměřicích a v Praze 10 – Strašnicích.

S manželkou Janou (roz. Novákovou) se seznámili ve Vysokoškolském uměleckém souboru, vzali se v roce 1968, za rok se jim narodila dcera Jana.

Hudbu k písním začal Svoboda skládat už na škole; známým se stal především jako autor křesťanských songů, které spolu s manželkou Janou – jejich hlasy spolu úžasně ladily - zpívali v křesťanských sborech a v Divadle Semafor v představeních Šimka a Grossmanna. Později se k nim přidala i jejich dcera Jana Svobodová-Mařasová.

Se M. Šimkem a J. Grossmannem byl Svoboda na vojně a když se Šimek dozvěděl, že skládá a zpívá křesťanské songy, tak mu nabídl účinkování v divadle - spolu s manželkou Janou. Později, když byl problém s tím, kdo bude hlídat jejich malou dceru, se to vyřešilo samo. „Slávek Šimek byl u nás na návštěvě a my jsme mu zpívali. Jemu se to líbilo a zeptal se, jestli by Janička nezazpívala i v divadle. Ona zazpívala a tak s námi začala vystupovat a jezdit i na zájezdy“ říká manželka Jana.

V roce 1968 vyšla ve vydavatelství Panton první deska křesťanských songů. Jednu píseň nazpívala i Marta Kubišová, další Josef Laufer, doprovod tvořila kapela Františka Ringo Čecha. Ringo oslovoval Svobodu (s ohledem na jeho povolání) „otče“, jeden druhého měli ve velké úctě.

V době, kdy Svobodovi v divadle začínali, byl jejich projev a písně něčím úplně novým, nezvyklým. Především mladé publikum bylo nadšené, a to nejen při vánočních představeních, která pravidelně Svobodova píseň otvírala i zavírala. Největšího zájmu se těšily texty písní Babylon a Mizraim (s jasným odkazem na okupaci 1968). Za již kultovní křesťanský song je považována „Tvá láska, Pane“, ke které si Svoboda napsal hudbu i text, a také ji sám nazpíval. Kromě křesťanských songů je Luboš Svoboda (spolu s textařkou Pavlou Zachařovou) autorem první songové liturgie Církve československé husitské.

Již v první polovině 70. let minulého století vysílal Svobodovy písně český pořad Euroclub stanice Trans World Radio-Monte Carlo. Svobodovi byli často hosty pořadů Josefa Fouska.

Po roce 1989 vydal Multisonic LP desku Křesťanské songy a podobenství, kde kromě manželů Svobodových zpívala ještě Marta Kubišová, Hana Zagorová, Jaroslav Hutka a Karel Kryl. Appollo Record Company vydalo CD Nostalgie, na kterém jsou melodické písně s poetickými texty, a CD Zvěstování, které mapuje mnohaletou činnost manželů Svobodových v oblasti křesťanských songů včetně vánočních a písní, a to od roku 1963 až do současnosti.

S rodinou bydlel od roku 1972 až do své smrti v Lipové ul. 22. Na svém bydlišti si pochvaloval blízkost nemocnic, rád chodil do hospody Uterus na rohu Viničné, kde se scházeli medici.

Narození
7.8.1940
Úmrtí
3.12.2017 (77 let)
Katastrální území
Adresa
Lípová 22
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 31.5228" N, 14° 25' 27.2172" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 6.6.2023 15:49
Datum vytvoření: 12.11.2022 21:25

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?