Vladimír Holomek

Vladimír Holomek (Vinohrady)

Filmový kameraman

Narodil se 7. června 1956 v Gottwaldově (dnes Zlín)

Vladimír Holomek se narodil 7. 6. 1956 v Gottwaldově, dnešním Zlíně. Krátce poté (1958) se přestěhoval s rodiči do Prahy, kde žije dodnes. Jeho otec (†2017) byl také kameramanem (Krátký film), celý život se věnoval dokumentárním filmům, např. Mnichov 1938, Lid od velké řeky, Muži v pozadí či jeho první dokument Čína v boji z roku 1950. Po otci zůstaly i jeho dva týdeníky - záběry ze srpnové okupace 1968 (točil v noci v Ruzyni přistávání letadel). K této profesi přivedl i svého syna.

Sám Vladimír si jako malý hodně kreslil. Někdy jezdil s otcem i na natáčení. Od 13-14 let, kdy dostal fotoaparát a posléze zvětšovák, se už vlastně připravoval na svou dnešní profesi. Rodina bydlela nad rozhlasem, roh Anny Letenské a Vinohradské, od r. 1968 měli doma i kulky ve stropě. Vladimír nejprve studoval na Střední umělecko-průmyslové škole scénografii (1975), jako praxi dostal dvouletou práci asistenta kamery v KF. Prázdniny trávil mimo Prahu, za jednou babičkou jezdil do Zlína, za druhou do Luže u Košumberka.

V letech 1977 -1982 studoval obor kamera na pražské FAMU, výsledkem byly i tři absolventské hrané filmy: Hranice vdovy (režie A. Kopřiva), Králíci s moudrýma očima (r. M. Balajka), Tout va bien (r. J. Stejskal).

Od roku 1983 byl zaměstnán jako kameraman (později jako hlavní kameraman) v redakci dramatické hrané tvorby Československé televize, a to až do roku 1992, od té doby je ve svobodném povolání. Světlo je hlavní složkou jeho práce, to dělá atmosféru, říká. Také, že zkušená generace starších herců si umí hlídat světlo. Natáčel televizní filmy a inscenace, ale i dokumenty, nejen pro televizi, ale i např. pro Art Centrum, FS Barrandov, Krátký film. V roce 1985 byl členem v té době největší expedice potápěčů do Rudého moře, dokumentoval tříměsíční činnost expedice Korál. Zažil přitom i dramatické chvíle, kdy jim zhasl motor na člunu a najednou zjistili, že je vítr žene na otevřené moře. Byli tam 18 hodin, než je zachránili. Spolupracoval s mnoha režiséry, byli to např: Podskalský, Moskalyk, Klein, Zelenka, Adamec, Polesný, Smyczek, Bočan, Olmer, Soukup, Kachyňa a mnoho dalších.

Z jeho tvorby známe jednak hrané celovečerní filmy: Kanárská spojka, Playgirls I.+II., O perlové panně, Eine kleine Jazzmuzik, Byl jednou jeden polda I.+II., Teorie tygra, Tady hlídáme my...,dále televizní filmy např.: Ryba ve čtyřech, Ohnivé ženy, O třech rytířích, Romeo Julie a tma, Můj otec a ostatní muži, Bankrotáři, Krásný čas, Láska in memoriam, Smrt pedofila, Opravdová láska, Rytmus v patách, Sama v čase normálnosti, Láska rohatá, Slíbená princezna, Vůně kávy, Lehká jako dech, Ach ta láska nebeská aj. Nezapomenutelné jsou televizní seriály: Zdivočelá země, Na lavici obžalovaných justice, Dráculův švagr, Josef a Ly, Poldové z předměstí, Poslední sezóna, Dobrá čtvrť, Expozitura, Kriminálka Anděl, Policie Modrava, ale i dokumentární tvorba, která Holomka baví proto, že nikdy dopředu přesně neví, co ho čeká: Expedice Korál, Memento, Tajemství podzemní továrny Richard, Liquid rock, Muž který obul svět, Chantal o Francii s láskou, Alternativní kultura, Montenegro, Lidé kteří k nám patří, Andělé nejsou andělé, Listy z Provence, Tělo bez duše, Tvrdohlaví. V neposlední řadě jako kameraman pracoval na cyklech např.: GEN, Kultura.cz, 13. komnata, Folklorika, Backstage, Nositelé tradice. Nemá rád filmařské exhibice, filmařské profese mají sloužit vyprávění příběhu, aby byl pro diváka zajímavý a pravdivý. Při své práci používal i jeřáby, aktuálně drony, ale točí hodně a rád i tzv. z ruky; nechce se nechat „převálcovat“ technikou, dílo tak může ztratit svou duši.

Pokud jste něco z uvedeného viděli, tak jste se dívali očima Vladimíra Holomka, který také rád a náruživě fotí. „Vyplňuju tak čas, kdy netočím. Zajímavé je, že kdybych to točil na kameru, tak je to práce. Ale takhle je to zábava. Rád se toulám opuštěnou krajinou a hřbitovy, ty mám rád.“

Několik jeho filmů bylo nominováno na cenu Český lev, je držitelem ceny za kameru Trilobit svazu FITES. Vyučuje na katedře kamery FAMU. Je členem Asociace českých kameramanů A.Č.K. a Filmové a televizní akademie ČFTA.

Bydlí na Vinohradech, v  Čerchovské ul. č. 6.
 

Narození
7.6.1956
Katastrální území
Adresa
Čerchovská
Čerchovská
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 45.3144" N, 14° 26' 46.2732" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 17.8.2023 0:03
Datum vytvoření: 12.11.2022 18:04

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?