Radek Kolář (soukromý archiv)

Radek Kolář (Vinohrady)

Zakladatel Taiji Akademie v Praze na Vinohradech, učitel a pokračovatel 20. generace čínského umění Čchen Tchaj-ťi čchüan.

Radek Kolář se narodil v roce 1970.

Radek Kolář se narodil 1. února 1970 v Praze. Asijská filozofie a bojové umění ho lákalo od dětství. Ve 14 letech začal s japonským karate a v 15 letech ho uchvátilo čínské kung-fu. Cvičení postupně věnoval všechen svůj volný čas. V té době začal jako starší instruktor učit v kung-fu akademii Siu-Lum pai v Praze. Stále více ho zajímala filozofie, věnoval se studiu taoismu a hluboce ho ovlivnila védská kultura. Stal se vegetariánem a denně stále praktikuje meditaci.

V roce 1995 absolvoval ve Washingtonu tříměsíční stáž zaměřenou na umění vyjednávání a komunikace. Založil občanské sdružení Lotos, které se zaměřuje na neziskový sektor a alternativní životní styl. Stále více ho přitahovala nenásilná a harmonická cesta Tchaj-ťi (používá se také výraz taiji, taichi, taiči...), i proto v roce 1996 začal hledat učitele. Stala se jím mistryně Zhai Hua. Pod jejím vedením začal studovat Tchaj-ťi čchüan, styl rodiny Čchen. V roce 1998 společně založili Českou společnost Taijiquan. Rok nato přijel na jejich pozvání do Čech slavný učitel, Mistr Zhu Tiancai; přímý pokračovatel 19. generace rodiny Čchen. Radka Koláře přijal za svého osobního žáka a zasvětil ho do umění rodinného stylu Čchen Tchaj-ťi čchüan. Radek se tehdy plně odevzdal cestě Tchaj-ťi.

Radek Kolář během následujících dvaceti let absolvoval několik studijních stáží v Německu a přes dvanáct studijních pobytů v Číně u Mistra Zhu Tiancai, kde postupně proniknul do hloubky Tchaj-ťi. Se svými studenty také pravidelně navštěvuje sever Číny a tradiční wu-shu školu v Huludao. Opakovaně se vrací do  Wudangských hor a pravidelně cvičí i v Pekingu. Největší část cesty ovšem vždy tráví v Chenjiagou u Mistra Zhu a jeho rodiny, kde se může sám dál učit.

V roce 2001 Radek Kolář založil Taiji Akademii v Riegrových sadech v Praze na Vinohradech. Má sídlo v budově zdejší sokolovny, Polská 2400/1. Objekt sokolovny s několika tělocvičnami je památkově chráněn.

Od té doby se Tchaj-ťi věnuje profesionálně. Je učitelem a věnuje se studentům Tchaj-ťi a Čchi-kung. Jeho zásluhou Mistr Zhu pravidelně navštěvuje Prahu a Taiji Akademii, kde pořádá semináře. Stal se také garantem kvality výuky v Taiji Akademii. Během téměř dvaceti let prošlo Akademií přes 15 000 studentů. Někteří z nich měli vážné zdravotní problémy a cvičením se vyléčili z dlouholetých potíží a nemocí. Další, jako například Martina Slabá nebo Petr Vitouš, získali zlaté medaile na mezinárodních soutěžích v Evropě a v Číně.

V letech 2000–2005 byl Mistr Kolář zástupcem ředitele Městské čínské wu-shu školy v Chu-lu-tao v Číně, v letech 2004–2011 zastával funkci hlavního rozhodčího wu-shu sekce Tchaj-ťi-čchüan (ČSFU). Angažuje se však po celém světě, například od roku 2008 dosud je členem výkonného výboru International Tiancai Chenjiagou Taijiquan Federation v USA na Floridě nebo od roku 2002 dosud je předsedou Evropské Chenjiagou Taijiquan Asociace. Je také trenérem české státní reprezentace. Za své výkony byl mnohokrát oceněn. Pětkrát získal zlatou medaili v kategorii tradiční sestava Lao Jia Yilu, a to v letech 2002–2005 a opět v roce 2011, které se konaly v Číně a v Malajsii. Přičemž např. v roce 2002 Radek Kolář soutěžil s tradiční sestavou staré školy rodiny Čchen jako jeden z přibližně 3500 soutěžících, kteří se této akce účastnili v různých kategoriích Tchaj-ťi.

V roce 2012 začal Radek Kolář za podpory své rodiny a studentů budovat tradiční rodinnou kung-fu školu Talavan. Je to místo, kde každý může studovat Tchaj-ťi stejně, jako to dělají po generace ve wu-shu školách po celé Číně i v Chenjiagou. O Talavanu říká: „Měl jsem pocit, že je to další krok na mé cestě. Dnes už vím, že ten krok byl dobrý.“ 

Galerie: 
Se svou učitelkou Zhai Hua (soukromý archiv)
V roce 2008 v Chenjiagou (soukromý archiv)
Trénink na střeše sokolovny v Riegrových sadech (soukromý archiv)
Diplom Radka Koláře (soukromý archiv)
Narození
1.2.1970
Katastrální území
Adresa
Riegrovy sady
Polská 2400/1
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 44.6268" N, 14° 26' 30.084" E
Polská 2400/1
Praha 2
Česká republika
50° 4' 44.6268" N, 14° 26' 30.084" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:29
Datum vytvoření: 22.11.2020 17:08

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?