Václav Kozel (Vinohrady)

Jazzový hudebník, skladatel, kapelník a dirigent. V letech 2002–2012 působil jako šéfdirigent Big Bandu Českého rozhlasu.

Václav Kozel se narodil 19. listopadu 1940 v Praze.

S hudbou začínal již v dětství, od šesti let začal s harmonikou a klavírem, v šestnácti hrál na saxofon. V 60. letech studoval klarinet u profesora Karla Dlouhého. Záhy patřil k předním představitelům české jazzové scény. Na podzim roku 1959 vstoupil do orchestru Vlastimila Kloce, kde hrál na saxofon. Účinkoval v Redutě a v  jiných jazzových klubech jazzových klubech,  aktivně se účastnitl jam sessions. Mezi jeho spoluhráče patřili například Rudolf Rokl, Antonín Gondolán, Laco Deczi či Studio 5 s Karlem Velebným.

V 60. letech založil svůj první big band, absolvoval aranžerské kurzy u Karla Krautgartnera. Později hrál na klavír a varhany v orchestru Karla Vlacha, pro který aranžoval mnoho skladeb. V té době začal skládat hudbu pro televizní filmy, reklamy a jazzové televizní pořady. V těch doprovázel osobnosti jako Karel Gott, Václav Hudeček, Karel Hála, Karel Černoch aj. S aranžérskou činností začínal již v 18 letech pro různé pražské kapely. Jeho učiteli byli vynikající jazzový pianista Míša Polák i legendární kapelník Karel Krautgartner. Na konci 60. let působil V. Kozel i v zahraničí.

Stál při založení Jazzklubu Parnas, kde vystupoval se svým Nonetem v řadě koncertů. Časem se Nonet rozrostl na big band nazvaný All Stars Big Band. Hosty tohoto big bandu byli například Karel Velebný, Evžen Jegorov, Zdeněk Pulec, Václav Týfa, Svatopluk Košvanec, Ivan Smažík, Rudolf Rokl, Karel Růžička starší a další. Jako dirigent All Stars Big Bandu se zúčastnil festivalu Pražské jaro a hrál s Freddie Colem, Rich Perrym, George Mrázem aj.

V 90. letech působil na konzervatoří Jaroslava Ježka jako profesor výuky orchestrální praxe. V této době rovněž založil Big Chess band, orchestr složený z nadějných mladých muzikantů, kterým předává své zkušenosti. V letech 2002 – 2012 byl šéfdirigentem Big bandu Českého rozhlasu, kde převzal vedení po Felixi Slováčkovi. Spolupracoval s Alfrédem Strejčkem, Václavem Hudečkem, Jaroslavem Svěceným. V roce 2011 vydal s Karlem Gottem CD nazvané Sentiment. V posledních letech se věnuje komponování moderní vážné hudby.

Václav Kozel žije od roku 1950 v Praze 2 na Vinohradech (s krátkou přestávkou), v ulici Na Kozačce. Do školy chodil nejprve v Kladské, na střední školu v Ječné a na ČVUT na Karlovo náměstí. V Novinách Prahy 2 z ledna 2016 je uveden rozhovor s V. Kozlem nejen o jazzu. V roce 2017 vystoupil se svým Nonetem v Divadle u Hasičů na večeru pro Prahu 2.

Galerie: 
Narození
19.11.1940
Katastrální území
Adresa
Na Kozačce
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 17.2848" N, 14° 26' 32.3448" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 25.7.2023 0:21
Datum vytvoření: 6.11.2020 0:31

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?