Milan Munclinger (archiv wikipedia)

Milan Munclinger (Nové Město)

Hudební skladatel, flétnista, dirigent, muzikolog.

Milan Munclinger se narodil 3. července 1923 v Košicích, zemřel 30. března 1986 v Praze.

Milan Munclinger se narodil v rodině slovenských hudebníků a umělců. Jeho otec byl pěvcem a operním režisérem, matka byla členkou Slovenského národního divadla v Bratislavě. Dětství prožil v Košicích, poté navštěvoval konzervatoř v Praze a následně vystudoval flétnu, dirigování a skladbu na Akademii múzických umění. Své znalosti si rozšířil ještě studiem na Univerzitě Karlově, kde absolvoval hudební vědu, estetiku a dokonce orientalistiku.

Oženil se s Viktorií Švihlíkovou (1915–2010), která byla úspěšnou a známou cembalistkou a klavíristkou. Společně v roce 1951 založili komorní soubor Ars rediviva, který se rovněž jako starší soubor Pro arte antiqua zabýval interpretací starší hudby, především barokní. S Ars rediviva uspořádal mnoho abonentních cyklů, které se staly velmi oblíbenými. Koncertovali ve Valdštejnském paláci a v Rudolfinu.

Milan Munclinger bydlel v Praze 2, v Plavecké ulici č. 4. Měl přezdívku „Munďa“ a pod tímto jménem byl - a dosud je - známý v širokých uměleckých kruzích. V. Švihlíková odešla z Československa a učila hru na klavír v Malmö ve Švédsku, po roce 1980 se přestěhovala do Vídně, kde zemřela.

Již v roce 1946 se M. Munclinger stal asistentem Václava Talicha v Českém komorním orchestru. Tehdy se začal intenzivně zajímat o starou hudbu. Jeho doménou byla po celý život především renesanční a barokní hudba, avšak věnoval se také klasické hudbě a moderní hudbě 20. století (také jazzu). Byl všestranným dirigentem. Pracoval jako editor pro nakladatelství Supraphon, IMC New York a pro německé hudební vydavatelství Bärenreiter Kassel. U nás spoluzakládal Společnost pro starou hudbu; založil Munclingerovo dechové kvarteto. Byl také porotcem v mezinárodních soutěžích a učil na francouzské akademii Jean-Pierre Rampala (1922–2000) v Nice. S tímto flétnistou spolupracoval i nadále, v roce 1955 společně ještě s Pražským komorním orchestrem natočili Bendův flétnový koncert, pak také Richterův flétnový koncert, a spřátelili se spolu. 

Milan Munclinger skladby nahrával především v Supraphonu a Pantonu, v zahraničí byli vydavateli například Nippon, Columbia, Orfeo, Vanguard a další. Desítky jeho nahrávek koncertů získaly velký ohlas. Podíleli se na tom i jeho spoluhráči – hudební osobnosti, např. flétnista Jiří Válek, houslista Václav Snítil, hobojista Stanislav Duchoň nebo trumpetista, Francouz Maurice André (Bachovy Braniborské koncerty).

V roce 1969 Munclinger nahrál sérii přednášek o objevování starých mistrů v Československém rozhlase. Typické pro něj bylo, že text nečetl, ale mluvil spatra. Posluchačům po dobu tři čtvrtě hodiny trpělivě a poutavě vyprávěl a vysvětloval vše týkající se starých mistrů a hudby. Jeho jméno je dodnes pojmem nejen v hudebním světě.

Zemřel v Praze ve svých 62 letech.

Galerie: 
Flétnista s dcerou (archiv)
M. Munclinger (wikipedia)
Narození
3.7.1923
Úmrtí
30.3.1986 (62 let)
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:29
Datum vytvoření: 21.6.2020 14:07

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?