Jiří Válek

Český flétnista, hudební skladatel a  pedagog. Jeden z nejvýraznějších představitelů české flétnové školy. Interpret vážné hudby i jazzu.

Narodil se 4. 6. 1940 v Olomouci

Jiří Válek studoval hru na flétnu na Vyšší hudební škole v Kroměříži a poté na Akademii múzických umění v Praze, kterou absolvoval v roce 1964. Byl dlouholetým sóloflétnistou České filharmonie. Vyučoval na Pražské konzervatoři a jako profesor na Akademii múzických umění v Praze, vedl mezinárodní mistrovské kurzy a působí jako člen porot na flétnových soutěžích v zahraničí. Výrazně se uplatňuje i v oblasti jazzové hudby.

Jako sólista se Jiří Válek uplatňoval již během studií. Vystupoval na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, v abonentních cyklech České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, s Pražským komorním orchestrem i se zahraničními ansámbly. Věnoval se také komorní hře. V letech 1964-1975 byl členem Českého noneta. V letech 1975-2006 byl sóloflétnistou České filharmonie, kde působil i se svým profesorem Františkem Čechem. Od sedmdesátých let byl členem souboru Ars rediviva založeného Milanem Munclingerem, který se věnoval interpretaci barokní hudby.

Koncertoval po celé Evropě, USA, Kanadě, v Japonsku a Hongkongu. Podílel se na stovkách rozhlasových, televizních a CD nahrávkách pro české i zahraniční společnosti. V roce 1978 mu byla udělena Zlatá deska Supraphonu za kompletní nahrávku sonát Georga Friedricha Händela. Charakteristickými rysy jeho hry jsou krásný kulatý tón, technická brilance, smysl pro stylovou interpretaci i přesné rytmické cítění spolu s moderním frázováním.

Vedle světových úspěchů na poli klasické hudby hraje velkou roli i jeho jazzová činnost. Technicky perfektně vyzbrojen uplatňuje svoji improvizační schopnost a jazzové cítění na úrovni světových jazzových flétnistů. Spolupracoval s našimi předními osobnostmi i v tomto žánru (Karel Velebný, Karel Růžička aj.). Napsal a nahrál několik desítek skladeb menších forem.

Jiří Válek díky pedagogickému působení na Pražské konzervatoři (1972-1977), posléze jako profesor na Akademii múzických umění (od roku 1978) a jako lektor mistrovských kurzů v Japonsku, Rakousku a ČR vychoval úspěšné flétnisty dalších generací.

Jiří Válek je z hudebně úspěšné rodiny. Jeho o pět let starší bratr Vladimír Válek působil jako známý dirigent (FOK, SOČR, Česká filharmonie aj.).

Jiří Válek žil od roku 1975 osm let v domě Vinohradská 69 (dnes mj. sídlo Knihovny na Vinohradech), kde bydleli i další výteční hudebníci, např. kytarista Jiří Jirmal, hornista Emanuel Hrdina nebo hobojista František Kimel. Poté se přestěhoval jen o několik bloků dále. Jiřího Válka jsme měli možnost v Praze 2 slyšet v roce 2019 na Novoměstské radnici jako hostujícího sólistu v projektu Jazz Bridge, nebo na koncertu z cyklu Hudba na hradbách (Bastion) se svým jazzovým kvartetem Jiří Válek & Friends, s nímž působí stále. 

Galerie: 
Narození
4.6.1940
Adresa
Vinohradská 69
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 37.218" N, 14° 26' 38.1192" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 27.6.2023 13:06
Datum vytvoření: 19.6.2020 22:30

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?