Anna Šabatová (Vinohrady)
Disidentka, signatářka Charty 77, politička, ochránkyně lidských práv, ombudsmanka
Mgr. Anna Šabatová, Ph.D. se narodila se 23. 6. 1951 v Brně
Narodila se v roce 1951 v Brně v rodině Anny a Jaroslava Šabatových (reformní komunista). Od roku 1969 studovala historii a filozofii na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Studia však z politických důvodů nemohla dokončit. V listopadu 1971 byla trestně stíhána pro účast na letákové akci k parlamentním volbám a vzata do vazby. Odsouzena byla pro podvracení republiky na tři roky. Po propuštění v roce 1973 pracovala jako úřednice, později i manuálně. Působila v nezávislém hnutí, účastnila se založení Charty 77, jejíž mluvčí byla v roce 1986. V roce 1978 byla spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), jehož členkou byla do roku 1990. Aktivit v disentu se účastnila spolu se svým manželem Petrem Uhlem.
V roce 1996 absolvovala magisterské studium bohemistiky na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. V roce 2008 pak doktorandský program teorie práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Je autorkou odborné monografie Ombudsman a lidská práva (2008). Působila jako redaktorka v nakladatelství Doplněk a rovněž v redakci odborného časopisu Fórum sociální práce.
V 90. letech pracovala pro Městské centrum sociálních služeb Magistrátu hl. m. Prahy, kde své působení končila jako zástupkyně ředitele. Byla rovněž poradkyní dvou českých ministrů práce a sociálních věcí pro sociální služby. V letech 2001 – 2007 zastávala funkci zástupkyně veřejného ochránce práv. V letech 2008 – 2014 působila na katedře sociální práce Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze, kde vyučovala lidská práva v kontextu sociální práce. Souběžně byla předsedkyní Českého helsinského výboru. Působila rovněž v poradních orgánech české Vězeňské služby a českého Úřadu pro mezinárodní ochranu dětí. V letech 2008 – 2011 zastupovala Českou republiku jako členka Evropského výboru pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání (CPT), který je orgánem Rady Evropy.
V únoru 2014 byla zvolena Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR do funkce veřejné ochránkyně práv (ombudsmanka), a to na šestileté funkční období (do února 2020).
Je držitelkou Ceny OSN za obranu lidských práv, české prezidentské Medaile za zásluhy, Ceny Alice Garrigue Masarykové (od velvyslance USA v České republice) a Řádu za zásluhy o Polskou republiku. V roce 2018 jí francouzský prezident Emmanuel Macron propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád čestné legie v hodnosti rytířky.
V době činnosti související s Chartou 77 a VONS bydleli manželé Petr Uhl a Anna Šabatová v Anglické ulici 8.
Datum vytvoření: 16.12.2019 0:00
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba