Nikola Tesla (autor fotografie: archiv)

Nikola Tesla (Nové Město)

Srbský fyzik, vynálezce, světově uznávaný elektrotechnik.

Nikola Tesla se narodil 10. července 1856 ve Smiljanu v tehdejším Rakouském císařství, nyní Chorvatsko, zemřel 7. ledna 1943 v New Yorku.

 

Nikola Tesla se narodil ve vesnici Smiljan u města Gospić v kraji Lika srbským rodičům. Studoval gymnázium a již v té době snil o využití síly Niagarských vodopádů. Poté vystudoval fyziku a matematiku na polytechnice ve Štýrském Hradci. Díky úspěchům při studiu mu profesoři nabídli, aby pomáhal při fyzikálních pokusech. Zjistil tak, že motory na stejnosměrný proud nejsou vhodné pro praktické využití a r. 1883 sestrojil první motor na střídavý proud. Ještě předtím v roce 1880 studoval na pražské Univerzitě Karlově, kde se seznámil s významným fyzikem Ernstem Machem, který ho ovlivnil. Nikolův otec ho velmi podporoval, avšak ještě v témže roce zemřel a Nikola Tesla v Praze dokončil jen jeden semestr a studia zde zanechal.  

V roce 1881 se přestěhoval do Budapešti, kde pracoval jako kreslič. Poté žil ve Francii a v Německu.

V roce 1884 se natrvalo přestěhoval do USA, kde nejprve pracoval v Edisonově firmě, ale po neshodách s Edisonem od ní odešel a založil vlastní firmu. Vyráběl a patentoval si vylepšení pro obloukovou lampu. Během ekonomické krize v roce 1886 byl nucen svou firmu zavřít a živil se několik měsíců tím, že kopal v New Yorku kanalizaci. V roce 1887 získal peníze a založil firmu Tesla Electric Co., otevřel si laboratoř a přihlásil další patenty. Brzy však jeho patenty odkoupil George Westinghouse.

Ve společnosti Westinghouse Electric Corporation pak pokračoval ve výzkumu střídavého proudu, vynalezl asynchronní elektrický motor a učinil mnoho objevů v technologii rádiového přenosu. Roku 1893 jako první na světě představil radiokomunikační přístroj. Dva roky poté si uskutečnil svůj sen a uvedl do provozu agregát firemní elektrárny na Niagaře. V následujících letech podal kolem 300 patentů. V té době zároveň vzrostla pře mezi Teslou a Edisonem v tzv. válce proudů, kdy oba protagonisté zastávali odlišný názor týkající se vhodnosti užití stejnosměrného nebo střídavého proudu.

V letech 1899–1900 žil Nikola Tesla v Coloradu Springs, kde vybudoval specializovanou laboratoř. Zabýval se zde pokročilými a vizionářskými výzkumy, které se  týkaly bezdrátového přenosu elektrické energie. Byl však málo obchodně zdatný, bojoval s nedostatkem financí na realizaci svých projektů a po první světové válce se stáhnul do ústranní. Mj. se dostal do sporu s G. Marconim o objev rádia. Posléze ho čekalo i právní řízení. Marconi získal r. 1909 za tento vynález Nobelovu cenu za fyziku, přestože Tesla zcela prokazatelně rádio vynalezl již několik let předtím. Soud přiznal objev Teslovi po mnoha letech řízení, až tři měsíce po jeho smrti.

Ve stáří se stal vegetariánem a žil pouze o mléku, chlebu, medu a zeleninových šťávách. Přestal být považován za schopného vědce, názor veřejnosti se pomalu měnil a stal se stárnoucím podivínem. Zemřel v roce 1943 v newyorském hotelovém pokoji.

Nikola Tesla byl jedním z největších světových vynálezců, zanechal cca 700 vynálezů, z nichž stojí za zmínku hlavně 112 nejvýznamnějších patentů z oblasti elektrotechniky. Obdržel 29 diplomů a uznání různých univerzit, akademií a spolků. Ve svých pracích předpokládal dalekosáhlé důsledky rozvoje celosvětové informační bezdrátové sítě pro přenos hlasu, textu i obrazu. Byl filantrop, stavěl se proti násilí a přemýšlel ve prospěch lidstva. Poukazoval na některá nebezpečí, která by se mohla stát. Napsal: „ Kdybychom uvolnili energii atomu nebo objevili jiný způsob získávání levné a neomezené energie ... tento vynález namísto toho, aby byl požehnán, by lidstvu přinesl katastrofu, neboť by vznikly rozkoly a anarchie, což by nakonec vedlo k dosazení nenáviděného režimu násilí.“

Všechny Teslovy spisy a poznámky po jeho smrti zabavila FBI.   

V roce 1936 byl Teslovi udělen čestný titul doktora věd ČVUT v Praze, o rok později mu byl v New Yorku předán Řád Bílého lva I. stupně. V červenci 2003 byla v budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě 1409/12 odhalena busta N. Tesly.

Galerie: 
Elektrická jiskra z Teslova transformátoru
N. Tesla během studií v Praze
Teslův transformátor
Narození
10.7.1856
Úmrtí
7.1.1943 (86 let)
Katastrální území
Adresa
Český rozhlas
Vinohradská 12
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 43.1436" N, 14° 26' 3.6456" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Mikeš, J., Efmertová, M.: Elektřina na dlani. Praha : MILPO MEDIA s.r.o 2008.
Datum poslední aktualizace: 27.6.2023 13:06
Datum vytvoření: 28.10.2019 16:37

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?