František Josef Gerstner
Věděli jste?
Narození
22.2.1756
Úmrtí
25.6.1832 (76 let)
Katastrální území
Sdílet
František Josef Gerstner

František Josef Gerstner

František Josef Gerstner se narodil 22. února 1756 v Chomutově, zemřel 25. června 1832 v Mladějově u Jičína.

Český matematik, fyzik, profesor a průkopník železnice.

František (či Franz) Josef Gerstner se narodil do chudé rodiny řemenáře německé národnosti. Již ve škole si oblíbil matematiku, učil se jí i soukromě u příbuzného faráře, který ho připravil na zkoušky na jezuitské gymnázium. To úspěšně vystudoval a v roce 1772 pokračoval na univerzitě v Praze. Studoval elementární matematiku, vyšší matematiku a astronomii. Přivydělával si hrou na varhany a doučoval hochy z kláštera sv. Bartoloměje, kde za to mohl bydlet a stravovat se. V roce 1777 se učil na inženýrské škole geometrii a mechaniku, a tak si osvojil vyměřování, zakládání staveb a splavů, a také „řízení útoku na pevnost“.

Po ukončení studií první tři roky pracoval jako geometr při vyměřování lesů a pozemků. Potom ještě studoval ve Vídni medicínu, botaniku a chemii a pracoval v tamní hvězdárně. V roce 1784 byl jmenován adjunktem na hvězdárně v Praze. O rok později sepsal astronomickou práci, v níž opravil zeměpisnou délku mnoha evropských měst, za to byl jmenován členem Královské české společnosti nauk. Za další práce z tohoto oboru byl oceňován i v Evropě.

Gerstner mluvil několika jazyky (česky, německy, latinsky, anglicky, italsky a francouzsky, četl hebrejsky a řecky). Měl dceru, u které nakonec strávil poslední dny svého života. Jeho syn František Antonín Gerstner byl stavitelem první velké železnice u nás a na evropském kontinentu.

F. J. Gerstner učil kromě matematiky, ještě mechaniku a hydrauliku na univerzitě, čímž vzrostl počet posluchačů z pěti na osmdesát. V roce 1789 byl jmenován profesorem. V roce 1804 vydal vynikající práci Teorie vln. Zasloužil se o založení polytechniky s názvem Královské stavovské technické učiliště, v níž se začalo učit v roce 1806, nyní ČVUT na Karlově náměstí. Gerstner byl jmenován ředitelem a o rok později pro školu získal první Wattův parní stroj v Rakousko-Uhersku.

V roce 1808 mu byl udělen císařský rakouský Leopoldův řád a dva roky poté byl povýšen do rytířského stavu. Poté se psal František Josef rytíř von Gerstner. V roce 1811 ho císař jmenoval ředitelem vodních cest v Čechách.

V roce 1807 byl zvolen ředitelem České hydrotechnické privátní společnosti, která se zabývala propojením Vltavy s Dunajem mezi Českými Budějovicemi a Lincem. Hodnotila různé návrhy, které se ukázaly jako nerealizovatelné. Gerstner svými výpočty dokázal, že nejekonomičtější a nejvhodnější bude stavba železnice. Projekt začal vypracovávat v roce 1821, trať měla měřit 129 km. Výstavba začala o čtyři roky později a řídil ji jeho syn.

V té době Praha nutně potřebovala další překlenutí řeky Vltavy. O novém mostu se (marně) jednalo už od počátku 19. století. V roce 1825 přišel profesor František Gerstner s technologickou novinkou – s ideou mostu z litiny. Myšlenka vzbudila pozornost, ale dalších 15 let trvalo, než bylo rozhodnuto most stavět. Nakonec byl postaven most ze železa a zavěšený na řetězech, byl to most císaře Františka I., nyní je zde most Legií. Jeho stavitelem byl Vojtěch Lanna.

V roce 1831 vydal proslulé třísvazkové dílo Handbuch der Mechanik, které se stalo základní učebnicí strojírenství po celé 19. století

Věděli jste?
Narození
22.2.1756
Úmrtí
25.6.1832 (76 let)
Katastrální území
Datum poslední aktualizace: 8.7.2019 23:22
Datum vytvoření: 26.7.2018 16:01