Zednáři, plakát k výstavě

Výstava Zednáři aneb Svobodné zednářství očima zednářů na Novoměstské radnici

Zednářská Veliká Lóže České republiky (VLČR) letos slaví 100. výročí svého založení. K této příležitosti se její členové rozhodli uspořádat výstavu, ve které seznamují veřejnost se svou historií i současnou činností. Výstavu je možno shlédnout na Novoměstské radnici do 26. listopadu 2023. Zájem návštěvníků je velký. Neváhejte, navštivte!

Expozice prezentuje autentické zednářské předměty i repliku zednářské dílny. Místnost, ve které se scházejí zednářské lóže k rituálním pracím, je připravena co nejvíce autenticky včetně zednářských symbolů a předmětů, jako je originál vitráže Měsíc, Delta, Slunce. Zároveň je možné prohlédnout si rekonstruované dílo Alfonse Muchy nazvané Poslední dílo, nahlédnout do “komůrky rozjímání”, malé místnosti, kde se uchazeč o vstup do řádu připravuje na své zasvěcení.

V rozsáhlé expozici se poprvé představuje všech 28 aktivních lóží z celé České republiky, Na panelech je popsána jejich bohatá historii i významné osobnosti. Protože i zednáři pracují ve více jazycích, je výstava dvojjazyčná, v češtině i angličtině.

Expozici najdete nejen v galerii v přízemí, ale i v suterénních gotických prostorách, které dodávají zvláštní atmosféru.

Proč píšeme o výstavě v Encyklopedii Prahy 2? Byli jsme sami překvapeni, kolik významných osobností, prezentovaných i v Encyklopedii, bylo svobodnými zednáři. Jsou to například: Hrabě Canal de Malabaila, Edvard Beneš, Jan Masaryk, Alois Rašín, Alois Eliáš, Viktor Dyk, Max Švabinský, Jaroslav Horejc, František Křižík, Jaroslav Kvapil, Hugo Salus a jistě i další.

Více informací o výstavě najdete na stránkách nrpraha nebo vlcr. Nicméně doporučujeme NAVŠTIVTE! Výstava ZEDNÁŘI bude otevřena již jen zhruba tři týdny, do 26. listopadu 2023.

Poznámka: A když už budete na Novoměstské radnici, navštivte rovněž výstavu Kulturní mosty v Evropě / Česká a moravská šlechta po roce 1945. Dozvíte se řadu zajímavých příběhů, často neveselých. POZOR! Tato výstava je otevřena už jen do 19. listopadu. Info o výstavě ZDE

Galerie: 
výstava Zednáři
výstava Zednáři
výstava Zednáři
výstava Zednáři
výstava Zednáři
výstava Zednáři
výstava Zednáři
výstava Zednáři
výstava Zednáři

Výstava v přízemí a v suterénu Novoměstské radnice.

Do 26. listopadu 2023

Datum poslední aktualizace: 5.11.2023 16:41
Datum vytvoření: 3.11.2023 23:42

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?