Viktor Dyk (Vinohrady)
Český básník, prozaik, dramatik, novinář a politik.
Viktor Dyk se narodil 31. prosince 1877 v Pšovce u Mělníka, zemřel 14. května 1931 v Lopudu v Jugoslávii.
Viktor Dyk vystudoval gymnázium (v Žitné ulici, kde byl jeho učitelem dějepisu Alois Jirásek) i práva, ale pak se rozhodl pro dráhu svobodného spisovatele, žurnalisty a politika. Od konce prvního desetiletí minulého století patřil spolu s Antonínem Hajnem a Aloisem Kalinou k vůdcům státoprávně pokrokové strany, která vlastně jako jediná za Rakouska-Uherska proklamovala za svůj cíl získání státní samostatnosti, ovšem bez většího vlivu. Za 1. světové války byl Dyk za účast v protirakouském odboji i za svou literární činnost vězněn. Po vzniku samostatného Československa pracoval v pravicové Národně demokratické straně a jako poslanec a pak senátor stál na pozicích českého nacionalismu.
Viktor Dyk byl však především velmi plodným autorem. Jeho dílo zahrnuje všechny literární žánry, přičemž nejvíce ceněna je jeho poezie, např. sbírka Devátá vlna. Z Dykovy prozaické tvorby vyniká novela Krysař, z dramat Zmoudření Dona Quiota. Významná byla jeho překladatelská činnost, především při přetlumočení francouzských prokletých básníků.
V roce 1928 obdržel „Státní cenu pro literaturu, divadlo a hudbu“, která byla v té době nejvyšším vyznamenáním udíleným v Československé republice.
Viktor Dyk byl jako šachista členem Českého spolku šachovního.
Viktor Dyk žil na Vinohradech v domě č.p. 1118 /23, v ulici, která nese jeho jméno – Dykova. Pochován je na Olšanských hřbitovech, hřbitov VII, oddělení 13b, hrob číslo 26.
Datum vytvoření: 14.8.2021 18:37
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba