Zajímavosti v Novinách Prahy 2, říjen 2023

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie, ale i současnost. Titulní stránka říjnového vydání se vrací k letošnímu opět velmi úspěšnému Vinobraní na Grébovce. V čísle se dozvíme, že Jammertal na Folimance aspiruje na stavbu roku a také si připomeneme nejhezčí zářijové události. Článek Žijí mezi námi přináší rozhovor s majitelem nejstaršího rodinného papírnictví Manepa. Nechybí obvyklá okénka s pozvánkami na říjnové akce, tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie, fotosoutěž a recept z dvojkové restaurace. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme: 

 

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články v Novinách Prahy 2.  

str. 1 – TITULNÍ  

 • Vinobraní na Grébovce předčilo očekávání. Pátek 22. 9. na nám. Míru a sobota 23. 9. v Grébovce patřily i letos stánkům s vínem, burčákem a dobrotami a také hudbě a zábavě. Tématem letošního vinobraní byla Dvojka filmová.  

Encyklopedie: Vinobraní na Grébovce (události), Havlíčkovy sady (parky a příroda), nám. Míru (ulice) 

str. 2–3 - ZPRAVODAJSTVÍ 

 • Jammertal na Folimance je ve finále Stavby roku. Před rokem otevřený multifunkční sportovní areál má šanci získat prestižní ocenění Stavba roku 2023, je v užším výběru 38 nejlepších tuzemských staveb. 

 • Generálmajor letectva Josef Duda má ve své ulici nově i pamětní desku. Vojenský pilot, hrdina bitvy o Británii, po kterém je pojmenována nejmladší ulice v Praze 2, má od září na budově Churchill svoji pamětní desku. 

 • Z  nám. Míru se stane malé Mexiko. Výstava mexického velvyslanectví představí fotografickou přehlídku o dlouze oslavovaném svátku zesnulých v Mexiku. Koná se od 20. 10. do 5. 11.  

 Encyklopedie: Volnočasový areál Jammertal, Folimanka (stavby), Folimanka (parky a příroda), genmjr. Josef Duda, Dudova ulice (pamětní desky), Josef Duda (osobnosti), nám. Míru (ulice)  

str. 5 – ŽIJÍ MEZI NÁMI 

 • Rodinné papírnictví Manepa funguje už 103 let. Většina z vás jistě někdy navštívila kamenné papírnictví pana Nepevného v Ječné ulici s neobvykle širokým sortimentem. 

Encyklopedie: Ječná (ulice) 

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ 

 • Stanou se Riegrovy sady Parkem roku 2023? Nejnavštěvovanější a pečlivě revitalizovaný park s unikátním výhledem na Pražský hrad má šanci získat toto prestižní ocenění. Hlasujte pro něj pomocí QR kódu v novinách do 15. října. 

Encyklopedie: Riegrovy sady (parky) 

str. 8 – 9 - TÉMA 

 • Nejhezčí události měsíce září na Dvojce. Ohlédnutí za událostmi v článcích Vinobraní na Grébovce nezklamalo: fakta a čísla, Noc literatury ovládla Vinohrady, Psí den na nám. Míru a Zářijové pocty první české světici. 

 • Novoměstská radnice není jen „Věž na Karláku“. Téma rozvinuté v článcích Cesta od Karlovy vize přes dějinné zvraty a zase zpět, Tradiční místo pro moderní život a Své „ano“ si zde řekne stovka párů ročně“ představuje významnou kulturní a společenskou instituci, která svým záběrem překračuje hranice městské části a jejíž historie je pestrá a různorodá. 

Encyklopedie: Vinobraní na Grébovce (události), Havlíčkovy sady (parky a příroda), nám. Míru (ulice), Kostel sv. Ludmily (stavby), Svatá Ludmila (osobnosti), Novoměstská radnice (stavby), Karlovo náměstí (ulice) 

str. 10-11 -  KULTURA  

 • Okénko do Novoměstské radnice. Představuje bohatý říjnový program, vhodný pro celou rodinu. 

 • Oslavy 130 let baziliky sv. Ludmily. Chrám sv. Ludmily slaví své kulaté narozeniny. Provází je řada oslavných akcí, jejichž přehled je zmíněn. 

 • Vyšehradské okénko. Objevte tajemný Vyšehrad při svíčkách. Nenechte si ujít prohlídky v říjnu a v listopadu plné tajemných báchorek, a mimořádně při osvětlení svíčkami, jako tomu bylo v dávných dobách.  

 • Tóny nad městy – tip redakce. Dne 3. 11. se rozezní hudbou a zpěvem bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Kdo zde vystoupí, se dozvíte v článku. Dobrovolné vstupné bude použito na údržbu baziliky. 

 • Dvojka pro přátele kultury vás v přehledu zve na různé říjnové akce. 

 • Čtenáři Novin Prahy 2 soutěžili s Vinobraním. Noviny nyní zveřejňují správné odpovědi.  

 • Výročí měsíce října. Nejvýznamnější výročí tohoto měsíce s vazbou na Prahu 2. 

 • Z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek slavného tvůrce animovaných filmů, výtvarníka, režiséra, scénáristy a profesora FAMU Břetislava Pojara, který získal mnohá ocenění a také srdce dětí i dospělých svými medvědy, kteří se potkali u Kolína. 

Encyklopedie: Novoměstská radnice (stavby), Kostel sv. Ludmily (stavby), Vyšehrad (území), Kapitulní kostel sv. Petra a Pavla (stavby), Havlíčkovy sady (příroda a parky), Vinobraní na Grébovce (události), Břetislav Pojar (osobnosti), Nájemní dům Trojická č. p. 386/1 (stavby) 

str. 13 – DVOJKA SPORTUJE A VZDĚLÁVÁ 

 • Dětský sbor v ZŠ Na Smetance přijímá nové členy. Využijte možnosti přihlásit své dítě do dětského sboru Coro Piccolo, který zkouší v této základní škole. 

 • Na Dvojce byla zpřístupněna unikátní knihovna. Ve Vratislavově ulici otevřelo Centrum české dětské knihy speciální knihovnu, která nabízí to nejlepší z nejlepšího. 

Encyklopedie: Škola Na Smetance (stavby), Na Smetance (ulice), Vratislavova (ulice)  

str. 16 – KALEIDOSKOP 

 • Vaříme s… Luisem Arrontem, šéfkuchařem Las Adelitas v Americké 8 v  Praze 2. Připravte si podle nabízeného receptu fazolovou polévku Frijoles Charros. 

 • Fotosoutěž: Ke kterému velkému areálu náleží komín na fotografii? 
  Správná odpověď ze zářijového vydání Novin Prahy 2 je: Park, který je spolu s Havlíčkovými sady pozůstatkem někdejších Wimmerových sadů z počátku 19. století, se podle své polohy nazývá parkem Nad Bělehradskou. Výherci gratulujeme. 

Encyklopedie: Americká (ulice), Park nad Bělehradskou (parky a příroda), Jakub baron Wimmer (osobnosti).  

Více v Noviny Prahy 2, říjen 2023 (PDF, komplet)  https://www.np2.cz/

 

Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 6.11.2023 14:01
Datum vytvoření: 10.10.2023 11:34

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?