Zajímavosti v Novinách Prahy 2, září 2023

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie, ale i současnost. Titulní stránka zářijového vydání zmiňuje prázdninové investice a rekonstrukce škol a školek v Praze 2 za desítky milionů korun. V čísle najdeme upoutávku na oblíbené vinobraní a také informaci, jakou zásadní celkovou rekonstrukci čeká Vinohradské divadlo. Velký rozhovor je se zpěvákem, skladatelem a textařem Michalem Hrůzou, hlavní hvězdou letošního Vinobraní na Grébovce. Nechybí obvyklá okénka s pozvánkami na zářijové akce, tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie, fotosoutěž a také kvíz o ceny u příležitosti tradičního dvojkového vinobraní. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme: 

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články v Novinách Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ 

 • O prázdninách vystřídali děti ve školách stavební dělníci. Článek seznamuje čtenáře s tím, kde všude se ve dvojkových školkách a školách přes prázdniny investovalo a rekonstruovalo. A také o tom, že byl vystavěn nový výukový pavilon v zahradě ZŠ u sv. Štěpána.

Encyklopedie: Základní škola u sv. Štěpána, Štěpánská čp. 1286/8 (stavby), Základní škola Londýnská, Londýnská čp. 782/34 (stavby), Škola Na Smetance (stavby), Základní škola Praha 2, Jana Masaryka (stavby)

str. 2–3 - ZPRAVODAJSTVÍ

 • Burčák už zraje a Grébovka se chystá na vinobraní. Tradičního vinobraní na téma Dvojka filmová se letos můžete zúčastnit v pátek 22. 9. na nám. Míru a v sobotu 23. 9. v Grébovce. Připraveno je nejen na víno a burčák, ale i na bohatý hudební program a promítání filmu Na střeše, který se natáčel v Praze 2.

Encyklopedie: Havlíčkovy sady (příroda a parky), Vinobraní na Grébovce (události)

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

 • Divadlo na Vinohradech čeká celková rekonstrukce. Ta započne příští rok, s cílem otevřít kompletně zrekonstruované divadlo do roku 2027.
 • Divák přijde po rekonstrukci do krásného, lesknoucího se secesního sálu. Ředitel divadla Tomáš Töpfer odkrývá, co čeká soubor po přechodném uzavření rekonstruovaného Vinohradského divadla.

Encyklopedie: Divadlo na Vinohradech (organizace), Divadlo na Vinohradech, náměstí Míru 1450/7 (stavby), Tomáš Töpfer (osobnosti)

str. 5 – ROZHOVOR

 • Když jsem složil Píseň kovbojskou, muzikanti si mysleli, že jsem se zbláznil. Michal Hrůza, který bude hlavní hudební hvězdou letošního Vinobraní na Grébovce, poskytl rozhovor nejen na téma hudba, ale zmiňuje i své životní a osudové příběhy.

Encyklopedie: Havlíčkovy sady (příroda a parky), Vinobraní na Grébovce (události)

str. 7 - MĚSTO A LIDÉ

 • Knihovna na Vinohradech chystá novinky v půjčování. Tato knihovna, zřizovaná přímo MČ Praha 2, uvedla prázdninovou novinku - půjčování e-knih. Plánuje se také spuštění půjčování deskových her. Jednou týdně se budete moci zúčastnit lekcí trénování paměti, přihlaste se.
 • Zažijte Americkou jinak. V sobotu 9. 9. si můžete v této ulici užít den plný hudby, tance, dobrého jídla i pití. Americkou a Záhřebskou ulici oživí české i zahraniční kapely s bohatým, žánrově různorodým programem.
 • Zažít město jinak. Již po osmnácté se 16. 9. promění ulice, náměstí, dvorky a vnitrobloky v místa sousedského setkávání. A nejinak tomu bude i v Praze 2, například i v areálu NKP Vyšehrad.

Encyklopedie: Knihovna na Vinohradech, otevření (události), Americká (ulice), Záhřebská (ulice), Vyšehrad (území), Vyšehrad, barokní pevnost s branami (stavba)

str. 8 - 9 TÉMA

 • Září je pro školáky, učitele i rodiče krásnou, ale náročnou zkouškou. Článek vám představuje všech deset základních škol, které zřizuje MČ Praha 2.

Encyklopedie: ZŠ a MŠ Resslova 308-II/10 (stavby), Resslova (ulice), Botičská (ulice), Základní škola Slovenská, Slovenská 1726/26 (stavby), Slovenská (ulice), Základní škola Praha 2, Jana Masaryka (stavby), Jana Masaryka (ulice), Základní škola, Praha 2, Sázavská (stavby), Sázavská (ulice), Základní škola u sv. Štěpána, Štěpánská čp. 1286/8 (stavby), Štěpánská (ulice),Základní škola, Vratislavova č.p. 64/16 (stavby), Vratislavova (ulice), Škola Na Smetance (stavby), Na Smetance (ulice), Základní škola Kladská, Kladská 1201/1 (stavby), Kladská (ulice), Základní škola Londýnská, Londýnská čp. 782/34 (stavby), Londýnská (ulice)

str. 10 – 11 KULTURA

 • Okénko do Novoměstské radnice. Představuje nové pozoruhodné výstavy, které můžete v září navštívit.
 • Koncerty v Gröbeho vile a na Bastionu vstupují do podzimní sezony se změnami. Koncerty z cyklu Tóny Vinohrad provázejí od letošního 11. ročníku změny. Vstupenky již nebudou vydávány v Informačním středisku úřadu, ale lze je objednávat prostřednictvím GoOut. Členové klubu Dvojka pro přátele kultury získají významnou slevu. Podrobnosti a na co se můžete těšit, se dozvíte z článku.
 • Za barokem i brutalismem. Navštivte v rámci Dne architektury v Praze 2 od 29. 9. do 5. 10.  barokní Santiniho stavby nebo naopak brutalistní díla Karla Pragera.
 • Vyšehradské okénko. Zažijte Vyšehrad poprvé jinak a komunitně. V sobotu 16. 9. se v NKP Vyšehrad odehraje úplně první sousedská slavnost konaná pod názvem Zažít město jinak. Od 10.00 hod si užijete pestrý celodenní program.
 • Noc literatury ovládne Vinohrady – tip redakce. Dne 20. 9. známí herci přečtou úryvky ze zahraniční současné literatury na netradičních místech. Kteří umělci to budou a na kterých dvojkových místech, se dozvíte v článku.
 • Dvojka pro přátele kultury vás v přehledu zve na různé zářijové akce.
 • Soutěžte s Vinobraním na Grébovce a přijďte si 23. září pro výhru. Zapojte se do filmového kvízu a možná právě Vy vyhrajete VIP vstupenky na filmovou premiéru českého dramatu Úsvit.
 • Výročí měsíce září. Redakční výběr z významných  výročí tohoto měsíce s vazbou na Prahu 2.
 • Z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek známé oblíbené herečky, bylinkářky, léčitelky a vědmy, která se narodila před 100 lety. Byla jí dlouholetá občanka Prahy 2, paní Luba Skořepová.
 • Koncerty. Podrobný přehled zářijových koncertů konaných v Praze 2.

Encyklopedie: Novoměstská radnice (stavby), Gröbeho vila (Grébovka) č.p. 58 – Havlíčkovy sady (stavby), Havlíčkovy sady (parky), Bastion u Božích muk (parky), Karel Prager (osobnosti), Vyšehrad (území), Osobnosti a výročí, září 2023 (zajímavosti), Luba Skořepová (osobnosti)

str. 13 – DVOJKA SPORTUJE A VZDĚLÁVÁ

 • Novou vlajku školy Vratislavova vytvořil jeden z žáků. Nová školní vlajka byla vyvěšena na budově základní školy Vratislavova. Autorem vítězného návrhu je žák teprve páté třídy. Vlajka skrývá zajímavou symboliku, o které se více dozvíte v článku.
 • Akce Sokol spolu v pohybu rozhýbe Riegrovy sady. Stane se tak 26. 9. a odpolední soutěžení je připraveno pro děti ve věku dva až sedm let. Ani starší sourozenci však nepřijdou zkrátka.
 • Objevte tajemství vědy na Albertově. Noc vědců je opět tady. Dne 6. 10. mezi 17. a 23. hodinou jsou všichni zájemci o vědu zváni do budovy PřF UK na Albertově.

Encyklopedie: Základní škola Vratislavova č.p. 64/16 (stavby), Riegrovy sady (parky), Riegrovy sady – mapy (proměny v čase), Tělocvična – vinohradská sokolovna č. p. 2400 (stavby), Univerzitní areál Albertov (území), Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (organizace)

str. 16 – KALEIDOSKOP

 • Vaříme s… Martinem Makovičkou, šéfkuchařem a majitelem restaurace Vallmo v Plavecké 4 v Praze 2. Připravte si podle zdejšího receptu rajčata s kořením a bylinkami, s veganskou majonézou z cizrnového nálevu.
 • Fotosoutěž: Jak se nazývá park na fotografii?

Správná odpověď ze srpnového vydání Novin Prahy 2 je: Administrativně obchodní komplex Churchill stojí v Italské ulici, na severním okraji Prahy 2. Výherci gratulujeme.

Encyklopedie: Plavecká (ulice)

Více v Noviny Prahy 2, září 2023 (PDF, komplet): https://www.np2.cz/09-2023

Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023 9:32
Datum vytvoření: 5.9.2023 8:33

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?