Noviny P2_2021_09

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, září 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. Zářijové číslo je věnované pochopitelně zahájení školního roku, ale najdete zde i tipy na zajímavé kulturní akce, rozhovor s Pavlem Bulánkem z vinice v Grébovce, články ke svatoludmilskému tématu, které v září vrcholí. Tradičně též stránky o kultuře, výlety do historie a na konec fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 2– ZPRAVODAJSTVÍ

• Primátorky letos opět v září a pod novým názvem UNIQA. Článek o 108 ročníku legendárního veslařského závodu na Vltavě. K tématu se vztahuje i článek Chtěla na břehu Vltavy popíjet kávu, pojede ale spanilou jízdu.
  • Před 53 lety byly v ulicích tanky a vlajky. Fotografie a krátký text k připomenutí výročí 21. srpna 1968 a 1969.

Encyklopedie: Boj o rozhlas 1968

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Kostel svaté Ludmily svítí jako za Křižíka. O rekonstrukci historických kandelábrů u schodiště do kostela.

Encyklopedie: Kostel sv. Ludmily

str. 5 – ROZHOVOR

• Pavel Bulánek z vinice Grébovka: Práce na vinici učí vytrvalosti, vnitřní síle jen tak se nevzdat, ale hlavně pokoře. Celostránkový rozhovor s osobností. Tentokráte s vinařem, který se svou ženou vede vinici v Havlíčkových sadech / Grébovce.
  • Na vinobraní nebude chybět burčák z Grébovky. Informace o letošním vinobraní, které bude vypadat trochu jinak.

Encyklopedie: vinice v Havlíčkových sadech, Vinobraní na Grébovce

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• U řeky i na Vyšehradě, tam všude budou Vltavané. Článek o oslavách k výročí 190 let založení Vltavanu, v termínu posunutém kvůli covidu.
  • Přijďte na tradiční Jarmark k Ludmile. Pozvánka na tradiční akci na nám. Míru.
  • Zažijte Americkou jinak. Pozvánka na sousedské setkání v Americké a Záhřebské.

Encyklopedie: spolek Vltavan v Praze

str. 10 – KULTURA

• Výstavy, Divadla, Koncerty
    Okénko do Novoměstské radnice.
    Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Karlovo náměstí rozezní jazz. Pozvánka na Open Air festival k Mezinárodnímu dni jazzu.
  • Festival Open House byl úspěšný. Ohlédnutí za festivalem architektury, který v srpnu navštívilo 53 tisíc návštěvníků.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Vyšehrad, Festival Open House Praha 2021 (aktualita)

str. 11 – KULTURA

• Dvojka pro přátele kultury. Tradiční článek s informací o činnosti klubu. Ohlédnutí za uplynulým měsícem a plány na září. Kvíz na září..
  • Letci REF byli rytíři nebes. K výstavě v Muzeu Policie ČR.
  • Dny Evropského dědictví otevírají brány památek. O akci European Heritage Days, letos s tématem Památky pro všechny, se zapojením Novoměstské radnice a Muzea Policie ČR.
  • Noc a den. Báseň Jiřího Ortena k 80. výročí tragického úmrtí mladého básníka.

Encyklopedie: Muzeum Policie ČR, Novoměstská radnice, Jiří Orten

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Dnes nejen o kominících. Další článek ze série Průmysl a obchod na Král. Vinohradech (M. Frankl).
  • Putování za kněžnou Ludmilou vede zajímavými místy. Článek o venkovní hře Putování Prahou 2.
  • Výročí měsíce září. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.
  • Antonín Dvořák (1841 – 1904). Medailonek slavného skladatele k výročí 180 let od narození, zpracovaný dle Encyklopedie.

Encyklopedie: Putování Prahou 2. Osobnosti a výročí měsíce září. (zajímavosti). Antonín Dvořák

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: Pamětní deska spisovatelky Terézy Novákové je umístěna na jejím rodném domě v ulici v Tůních č. 525/16.

Encyklopedie: Teréza Nováková

Více v Noviny Prahy 2, září 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 13.9.2021 23:35
Datum vytvoření: 13.9.2021 23:24