Výstava V4 Nemějte strach!

Výstava „Nemějte strach! Katolická církev a cesta střední Evropy ke svobodě“ (Vinohrady)

Výstava na náměstí Míru připomíná roli církve v odporu proti komunistickému režimu, úsilí o svobodu i spolupráci odvážných osobností nejen z řad věřících v zemích V4. Zahájení výstavy se uskutečnilo k 30. výročí vzniku Visegradské čtyřky, 15. února. Prohlédnout si ji můžete do 8. března.

Země V4 spojuje zkušenost komunistické totality. Katolická církev byla v této době jedním z hlavních cílů pronásledování, a zároveň jedním z hlavních center odporu a duchovní autonomie, díky kterým naše společnosti nakonec dospěly ke svobodě.

Výstava připravená Polským institutem ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století a partnery ze všech zemí V4 se soustředí na osudy čtyř osobností středoevropské církve doby totality: Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského a také na roli Jana Pavla II. v procesu demontáže komunismu ve střední Evropě. Zmiňuje i oběti, jakou byl u nás Josef Toufar. Připomíná perzekuci a na jedné z fotografií můžete vidět pozdějšího kardinála Miloslava Vlka, jak myje výlohu. Zajímavá je i ukázka, jak v duchovních stáncích nalézali útočiště pro svobodné myšlen i lidé bez vyznání. Ostatně spolupráci mezi duchovní a civilní sférou ve zlomových okamžicích sametové revoluce symbolizuje fotografie Václava Havla s biskupem Václavem Malým. Zajímavých příběhů a fotografií je na výstavě samozřejmě více. Také poselství papeže Jana Pavla II. "Nemějte strach!" je platné v každé době.

Instalaci na náměstí Míru zaštítila starostka Jana Černochová, která ji zahájila s kardinálem Dominikem Dukou, zástupci dalších zemí V4, otcem Jakubem z kostela sv. Ludmily a kolegy z radnice. Umístění výstavy na náměstí Míru v Praze 2 má i další symboliku. Prostor před kostelem je příhodný i proto, že si letos připomínáme výročí 1100 let mučednické smrti svaté Ludmily a počátky české státnosti. Náměstí dostalo svůj název Mírové v roce 1926 na počest mírového uspořádání po první světové válce a pomyslným středem Evropy se stalo i díky pojmenování okolních ulic podle měst a států tzv. Dohody. S Prahou 2 je spjat také vznik Charty 77 a velký kus života Václava Havla. Nejen, že byl hlavní postavou disentu a sametové revoluce, ale byl to on, kdo vznik novodobé spolupráce zemí V4 inicioval.

Doporučujeme, zastavte se na chvíli, půjdete-li do 8. března přes náměstí Míru. K prohlédnutí výstavy vás může nalákat i videozáznam natočený v listopadu. S obsahem výstavy vás v něm poutavě seznámí Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze.

Video:
Výstava V4 Nemějte strach!
Výstava V4 Nemějte strach! - zahájení
Katastrální územíAdresa