Boj parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje si připomínáme každý rok (Nové Město)

Hrdinný boj a smrt parašutistů 18. června 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje si připomínáme každý rok. Pocházeli z výsadků Anthropoid, Silver A, Out Distance, Bioscop a Tin. Po atentátu na říšského protektora Heydricha se ukrývali v kostele, kde po vyzrazení podlehli nacistické přesile. Pietním aktem uctíváme památku parašutistů, odvážných duchovních i mnoha dalších lidí, kteří za svoji pomoc zaplatili životem.

Významný okamžik našich dějin, úzce spjatý s Prahou 2, připomínají památníky v blízkosti kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, Národní památník hrdinů heydrichiády u krypty kostela, kde se parašutisté ukrývali, ale také pamětní desky v chodníku na rohu s Václavskou ulicí, kam byla těla parašutistů položena, pamětní desky na dalších domech v Praze 2 obětem z řad civilistů. Zajímavé informace přináší také publikace Heydrichiáda v ulicích Prahy 2, kterou v roce 2017 vydala městská část.

Množství z uvedených připomínek naleznete i v Encyklopedii Prahy 2:

Zaklikejte si na odkazy, začtěte se a připomeňte si naše hrdiny alespoň on-line. Čest jejich památce!

Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:24
Datum vytvoření: 16.6.2020 20:45