Svatá Ludmila, Štulcova ulice (Vyšehrad)
Svatá Ludmila (po r. 850–921) byla manželkou prvního českého panovníka z rodu Přemyslovců Bořivoje I. Ludmila s Bořivojem jsou považováni za první historicky známý český panovnický pár a za prapředky českých panovníků. Ludmila se dostala do sporu se svou snachou Drahomírou, která ji nechala 15. září 921 na Tetíně zavraždit. Po své mučednické smrti se Ludmila stala první českou světicí.
Na rohu ohradní zdi Vyšehradského hřbitova stojí ve Štulcově ulici výklenková kaplička s barokní pískovcovou sochou sv. Ludmily. Socha byla zhotovena na náklad staroměstského radního Marka Joanelliho v dílně rodiny Brokoffů, snad Michalem Janem Josefem Brokoffem kolem roku 1715. Na své dnešní místo byla přenesena v roce 1880 z bývalé „Společenské“, nyní Botanické, zahrady Na Slupi pod kostelem sv. Apolináře. Stojí v pseudorománské výklenkové kapličce navržené architektem Antonínem Baumem. Byla vysvěcena 27. června 1880. Socha zpodobňuje jednu z patronek České země, babičku sv. Václava s atributem své mučednické smrti – šátkem.
Nedaleko odsud, v ulici V Pevnosti je Svatá Ludmila zobrazena také v nice Božích muk.
Michal Jan Josef Brokoff byl sochař a řezbář, syn Jana Brokoffa, bratr daleko slavnějšího Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. V Praze je od tohoto sochaře ještě socha sv. Vojtěcha na Karlově mostě z roku 1709.
Antonín Baum (narodil se 12. května 1830 v Praze, kde i 2. května 1886 zemřel a pohřben je na Olšanských hřbitovech) byl českým architektem, archeologem, konzervátorem památek. Byl i vášnivým sběratele starých platidel, nasbíral 6000 mědirytin a množství kopií českých miniatur.
Název: Svatá Ludmila
Umístění: Štulcova ulice, Vyšehrad
Autor: dílna Brokoffů
Provedení: pískovec
Rok instalace: kolem roku 1715
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:41
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba