Škola v Moravské ulici čp. 965/3 (Vinohrady)
S bouřlivým rozvojem Královských Vinohrad se ukázala velká potřeba výstavby nových školních budov. Škola v Moravské ulici byla postavena pro výuku v německém jazyce, tedy jako škola německá.
Historie
Zatímco otevírání prvních školních budov na Královských Vinohradech se odehrávala velice slavnostně za účasti představitelů obce, místodržitele království Českého a četných dalších významných osobností a veřejnosti, přičemž nesmělo chybět ani svěcení pražským biskupem a mše ve školních kaplích, zahájení výuky v nové budově německé školy v Moravské ulici v roce 1897zůstalo poněkud stranou zájmu letopisců té doby. Přitom se jednalo o školu poměrně velkou. Uliční bosovanou fasádu novorenesanční stavby o třech patrech je členěno šestnácti okenními osami s portálem uprostřed přízemí. Dvorní křídlo je rovněž třípatrové a sedmiosé. Škola si ponechala zcela vzhled z doby výstavby, jen přibyly půdní vestavby v hlavní budově i dvorním křídle.
Architekti
Skici školní budovy, stejně jako ostatních vinohradských škol, načrtl ředitel městské technické kanceláře inženýr Josef Francl. Plány vypracoval městský inženýr Alojs Tichý a stavbu provedl Ferdimnand Hauptmann
Josef Franzl se narodil v roce 1828 v Ostrově na Čáslavsku. Studoval pražskou polytechniku. Ve funkci ředitele městské technické kanceláře Královských Vinohrad se podílel například na výstavbě radnice na náměstí Míru, Vinohradské vodárenské věže na Korunní třídě a většině vinohradských škol. Nejčastěji spolupracoval s Antonínem Turkem, ale například i s Ignácem Ullmannem.
Úředně oprávněný civilní inženýr na Královských Vinohradech Ferdinand Hauptmann bydlel v Belgické ulici čp. 25/33. V Praze 2 se kromě výstavby německé školy v Moravské ulici podílel jako projektant i stavebník například na stavbě lázní v Italské ulici čp. 212/5 v roce 1888.
Současnost
V současnosti se v budově bývalé německé školy nachází Střední průmyslová škola dopravní, a.s., která je zaměřena na výuku technických oborů se zaměřením na městskou hromadnou dopravu, logistiku v dopravě, informatiku, elektro a automobilový průmysl. Zřizovatelem školy je Dopravní podnik hlavního města Prahy, a. s. Teoretická výuka probíhá ve dvou budovách školy. Jednak v Motole a jednak právě na Vinohradech v Moravské ulici. Odborný výcvik je zajišťován v dílnách v Košířích, v Motole a v Hostivaři, ve vyšších ročnících především na pracovištích zřizovatele, případně podle zájmu a preference žáků jednotlivých oborů.
Název: Střední průmyslová škola dopravní, a.s.
Umístění: Střední průmyslová škola dopravní, a.s.
Návrh: Josef Franzl
Projekt: Alojs Tichý
Stavitel: Ferdinand Hauptmann
Rok výstavby: 1897
Datum vytvoření: 5.3.2023 17:34
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba