Německá škola v době vzbiku. (Foto J. Vilím)

Škola v Moravské ulici čp. 965/3 (Vinohrady)

Střední průmyslová škola dopravní, a.s.

S bouřlivým rozvojem Královských Vinohrad se ukázala velká potřeba výstavby nových školních budov. Škola v Moravské ulici byla postavena pro výuku v německém jazyce, tedy jako škola německá.

Historie

Zatímco otevírání prvních školních budov na Královských Vinohradech se odehrávala velice slavnostně za účasti představitelů obce, místodržitele království Českého a četných dalších významných osobností a veřejnosti, přičemž nesmělo chybět ani svěcení pražským biskupem a mše ve školních kaplích, zahájení výuky v nové budově německé školy v Moravské ulici v roce 1897zůstalo poněkud stranou zájmu letopisců té doby. Přitom se jednalo o školu poměrně velkou. Uliční bosovanou fasádu novorenesanční stavby o třech patrech je členěno šestnácti okenními osami s portálem uprostřed přízemí. Dvorní křídlo je rovněž třípatrové a sedmiosé. Škola si ponechala zcela vzhled z doby výstavby, jen přibyly půdní vestavby v hlavní budově i dvorním křídle.

Architekti

Skici školní budovy, stejně jako ostatních vinohradských škol, načrtl ředitel městské technické kanceláře inženýr Josef Francl. Plány vypracoval městský inženýr Alojs Tichý a stavbu provedl Ferdimnand Hauptmann

Josef Franzl se narodil v roce 1828 v Ostrově na Čáslavsku. Studoval pražskou polytechniku. Ve funkci ředitele městské technické kanceláře Královských Vinohrad se podílel například na výstavbě radnice na náměstí Míru, Vinohradské vodárenské věže na Korunní třídě a většině vinohradských škol. Nejčastěji spolupracoval s Antonínem Turkem, ale například i s Ignácem Ullmannem.

Úředně oprávněný civilní inženýr na Královských Vinohradech Ferdinand Hauptmann bydlel v Belgické ulici čp. 25/33. V Praze 2 se kromě výstavby německé školy v Moravské ulici podílel jako projektant i stavebník například na stavbě lázní v Italské ulici čp. 212/5 v roce 1888.

Současnost

V současnosti se v budově bývalé německé školy nachází Střední průmyslová škola dopravní, a.s., která je zaměřena na výuku technických oborů se zaměřením na městskou hromadnou dopravu, logistiku v dopravě, informatiku, elektro a automobilový průmysl. Zřizovatelem školy je Dopravní podnik hlavního města Prahy, a. s. Teoretická výuka probíhá ve dvou budovách školy. Jednak v  Motole a jednak právě na Vinohradech v Moravské ulici. Odborný výcvik je zajišťován v dílnách v Košířích, v Motole a v Hostivaři, ve vyšších ročnících především na pracovištích zřizovatele, případně podle zájmu a preference žáků jednotlivých oborů.

Katastrální území

Název: Střední průmyslová škola dopravní, a.s.

Umístění: Střední průmyslová škola dopravní, a.s.

Návrh: Josef Franzl

Projekt: Alojs Tichý

Stavitel: Ferdinand Hauptmann

Rok výstavby: 1897

Adresa
Moravská 965
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 28.488" N, 14° 26' 28.3524" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 27.6.2023 13:11
Datum vytvoření: 5.3.2023 17:34

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?