Václav Větvička (Nové Město)
Významný český botanik, dendrolog, doktor přírodních věd, ředitel Botanické zahrady UK, publicista.
Václav Větvička se narodil 13. ledna 1938 v Praze 2.
Václav Větvička se narodil otci Bedřichovi a matce Bohuslavě dne 13. ledna 1938 v Praze 2 v Zemské porodnici U Apolináře. Jeho otec JUC. Bedřich Větvička pocházel ze starého východočeského rodu a matka měla rodinu v Sedlčanech. Rodina nejprve bydlela v Mnichově Hradišti, kde otec pracoval na městském úřadě, a když v roce 1939 zemřel na následky nachlazení, žil zde malý Václav ještě s matkou a babičkou. V roce 1942 se matka, která byla učitelkou, se synem přestěhovali do Modřan. Zde bydlí RNDr. Václav Větvička dodnes. Na základní školu chodil v Modřanech a lásku k přírodě v něm probudil učitel Jakubec, s jehož synem Františkem se pak Václav přátelil po celý život. Vystudoval střední školu, kde maturoval r. 1956. Tady ho zase značně ovlivnila profesorka biologie. Poté studoval na Přírodovědecké fakultě UK obor geobotaniky. „Diplomovou práci jsem dělal na téma rozšíření akátu v Povltaví, a tak jsem Vltavu prošel skutečně pěšky od Vyššího Brodu až do Mělníka.“ Studia dokončil v roce 1961. Hned potom vykonával povinnou vojenskou službu. Je doktorem přírodních věd.
Od roku 1963 začal pracovat nejprve v Botanické zahradě ČSAV v Průhonicích, kde byl v letech 1984-1985 a poté ještě 1990-1992 ředitelem parku. Po spojení s Botanickým ústavem ČSAV v této organizaci působil až do roku 1992. V průhonickém zámku uspořádal 33 výstav. Přitom ještě v letech 1976-1992 spravoval Pokusnou a aklimatizační zahradu v Černolicích. Od roku 1992 byl jmenován ředitelem Botanické zahrady UK Na Slupi v Praze 2. Tuto funkci vykonával 15 let. Během svého působení zahradu renovoval, rozšířil, upravil exteriéry, vybudoval nové skleníky pro tropické a subtropické rostliny. Zde připravil přes sto výstav.
V roce 2007 odešel z Karlovy univerzity a potom až do roku 2020 pracoval jako vedoucí zámeckého parku ve Štiříně; v posledních letech tam působil jako dendrolog.
RNDr. Václav Větvička byl také redaktorem v mnoha časopisech a napsal řadu knih pro odborníky i laiky. Působil v časopise Živa, Vesmír, Naše rodina, Receptář a dalších. V současné době stále přispívá do denního tisku a Zahrádkáře, Meduňky a podobných periodik. Většinu knih si i sám ilustroval. Z jeho bohatého knižního díla jmenujme jen několik svazků, například: Rostliny na louce a u vody (vyšlo 8 ×); Stromy a keře (vyšlo 35krát); Trvalky; Růže; Moje květinová dobrá jitra; Poutník okouzlený rodnou zemí; Stromy a keře - mé životní lásky; Jak voní můj domov; Život rybníků a jezer; Vltava; Botanický slovník rodových jmen; Aleje; Stromy z ráje; atd. Přeložil z cizích jazyků více než třicet titulů zabývajících se rostlinami v přírodě, travinami, bylinkami, apod., i pokojovými rostlinami.
RNDr. Václav Větvička byl v letech 1998-2020 odborným garantem a konzultantem Hamzova arboreta v Luži pod Košumberkem ve východních Čechách. Pracuje také jako konzultant lékařů při otravách rostlinami. V České televizi se podílel na mnoha pořadech pro zahrádkáře (např. Receptář). Od roku 1995 vysílal v Českém rozhlase Dvojka každé ráno v neděli pořad Dobré ráno z Dvojky a k 1. lednu 2021 to bylo 118 tříhodinových pořadů. Zajímá se také o výtvarné umění, fotografii a design. Je autorem více než sta návrhů a realizací zahrad.
Václav Větvička je členem České botanické společnosti. Obdržel několik ocenění: v roce 2005 dostal Pamětní medaili k 650. výročí založení Univerzity Karlovy a Medaili Za zásluhy; posluchači a Český rozhlas ho vyhlásili „Šarmantní osobností roku 2013“; v roce 2018 obdržel od prezidenta ČR státní vyznamenání, Medaili za zásluhy v oblasti vědy I. stupně.
Datum vytvoření: 11.3.2021 13:32
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba