Aleš Hrdlička (Nové Město)
Světoznámý antropolog českého původu. Založil v Praze muzeum člověka, které nese jeho jméno. Většinu svého života strávil v zahraničí, byl však vždy vlastencem a podporoval svou vlast i české emigranty v USA.
Narodil se 29. března 1869 v Humpolci, zemřel 5. září 1943 ve Washingtonu, D.C.
Dr. Aleš Hrdlička se narodil 29. března 1869 v Humpolci, v početné rodině jako prvorozený syn. Již od dětství projevoval přirozenou inteligenci, vnímavost a studijní předpoklady.
V roce 1881 přijal jeho otec pracovní nabídku ve Spojených státech amerických, kam se následně celá jeho rodina přestěhovala. V tíživé finanční situaci vypomáhá Hrdlička rodině prací v místní továrně, zároveň práci navštěvuje večerní školu a později nastupuje na obchodní akademii (Bussiness College). Po těžkém onemocnění se studuje medicínu na N.Y. Eclectical Medical College, kterou roku 1892 úspěšně dokončil.
V roce 1894 nastupuje do ústavu pro mentálně postižené v Middletownu, kdese jeho pozornost obrací k antropologii, kterou v letech 1896 - 1898 studuje ve Francii u profesora Manouvriera. Po návratu do USA se věnoval se studiu indiánských kmenů i různých národů ve východní Asii a na základě svých poznatků vyslovil teorii o příchodu původních obyvatel z asijského kontinentu přes Beringovu úžinu.
V roce 1926 byl za svoji vědeckou činnost vyznamenán od Antropologického královského ústavu Velké Británie a Irska zlatou medailí Huxley Memorial Medal. K příležitosti tohoto ocenění přednesl přednášku „O neandrtálském období člověka“, ve které představil teorii jednotného původu lidstva.
Během svého života vydal více než 300 vědeckých článků, byl členem mnoha světových vědeckých společností a spolupodílel se na založení časopisu Anthropologie a American Journal of Physical Anthropology.
Dr. Hrdlička zemřel 5. září 1943 ve Washingtonu.
(Zpracováno dle zdrojů PřF UK, muzeumcolveka.cz)
Založil: muzeum člověka
( Hrdličkovo muzeum člověka, PřF UK)
Datum vytvoření: 22.9.2020 1:02
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba