Palác Radio, Vinohradská čp. 1789/40 (Vinohrady)
Mezi jednu z Dryákových realizací na Vinohradech patří palác Radio, který byl postaven mezi lety 1922–1924 na místě bývalého Seidlova pole. Šestipatrová fasáda ve stylu art deco se symbolickými znaky. Budova je vystavena na půdorysu písmene U s vnitřním vestavěným dvorním křídlem. Budova léta sloužila jako kino a taneční sál.
Historie
Soubor domů mezi ulicemi Slezskou a Vinohradskou je spojen s osobou architekta Aloise Dryáka, jehož stylový projev přešel od národního slohu přes neoklasicismus, k purismu a funkcionalismu. Jeho vinohradské budovy se nachází na bývalém Seidlově poli, jehož usedlost jako poslední na Královských Vinohradech vykoupila po roce 1920 zčásti Vinohradská záložna a zčásti Emanuel Maceška.
Jako první architekta Dryáka oslovilo Ústředí československých poštovních a telegrafních zřízenců v Praze a nechalo si od něj navrhnout Palác Radio zvaný Radiopalác, s poštovní nákupnou a byty pro své zaměstnance.
Popis
V šíři celého domovního bloku je zasazena šestipatrová fasáda ve stylu art deco s atributy svého stavebníka: poštovní trubka, svazky lípových lístků ad. Všechna tři výrazná průčelí jsou pokrytá tímto dekorem a členěna arkýři, rozmanitými balkóny a mohutnou hlavní římsou, která odděluje podkrovní patro typické pro toto období svým plechovým pláštěm. Železobetonová rámová konstrukce s cihlovou výplní (stavitel Karel Beran) tvoří tři křídla ve tvaru U, mezi která je vsazené dvorní dvoupatrové křídlo v suterénu s kinem, v patrech s přesahujícím sálem. Kino Květen (zrušené v devadesátých letech), taneční sál Radiopaláce a restaurace s barem byly vyhlášenými místy společenského setkávání.
Architekt
Architek ,.urbanista a dekoratér. Alois Dryák se narodil 24. února 1872 v Olšanech a zemřel 6. června 1932 v Praze.Pohřben je v olšanském krematoriu. Byl žákem Bedřicha Ohmanna a kolem roku 1903 sdílel atelér Na Moráni čp. 359 s Bedřichem Bendelmayerem. Je autorem mnoha staveb, mimo jiné budoby nakladatelství Orbis na Vinohradské třídě či budovu Čs. tabákové režie ve Slezské ulici.
Kavárna
Hlavní místností Radiopaláce byla v sedmdesátých letech kavárna, která si po dlouhá desetiletí udržovala stejný charakter a vzhled.Čalouněné židle a polštářované boxy působily útulně už na pohled. Červené čalounění doplňovaly koberce, malba a tradičně modenrí obrazy. které se naposledy obměňovaly v roce 1978.K restauraci Radiopaláce patřil i velký sál pro 1000 lidí, menší pro 120 hostů a dva salónky. Podávalo se zde plzeňské a velkopopovické pivo. Poslední renovace proběhla v roce 1977. Restaurace nabízela 100 míst, vinárna (zvaná návštěvníky Svíčkárna) měla 36 míst. Bylo v ní šero a osvětlovaly ji svíce na stolech. Celý závod byl zařazen do II. cenové skupiny. Bufet měl otevřeno od 8 hodin do 22.30, restaurace od 10 hodin do 24.00 a vinárna od 15 hodin do 02.00. Bez tehdy obvyklého zavíracího dne.
Datum vytvoření: 30.7.2018 12:09
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba