Činžovní dům, Náplavní čp. 1618/6 (Nové Město)
Dům, vystavěný v 80. letech 19. století, slouží v dnešní době jako hotel. Podle dochovaných skic byl autorem návrhu architekt Josef Schulz, o jehož autorství se však vedou debaty. Novorenesanční dům je ceněn především řešením hlavního vstupu zasazeného do portálu s figurální sochařskou výzdobou.
Historie
Nárožní dům v ulici Náplavní byl realizován v letech 1882–1884 stavitelem Vratislavem Pasovským. V autorství projektu se názory rozchází. Má se však za to, že autorem návrhu byl architekt Josef Schulz. Pro dům byla určena parcela Čeňka Bubeníčka. Od svého vzniku byl objekt v letech 1921, 1928 a kolem roku 2000 přestavován. Během úprav roku 1921 bylo podle návrhu Osvalda Polívky přestavěno přízemí. V průběhu poslední rekonstrukce byla stavba přizpůsobena potřebám hotelového provozu.
Popis
Novorenesanční dům s trojkřídlou dispozicí se rozkládá na půdoryse písmene U. Pět podlaží domu je dekorováno bohatou, avšak přiměřenou plastickou výzdobou v podobě bosáže, balustrád, frontonů a nadokenních říms. Průčelí v ulici Náplavní je jedenáctiosé. Hlavní vstup je zasazen do portálu, který tvoří po stranách kanelované dórské sloupy zakončené plným kladím s rozeklaným frontonem, na němž jsou umístěné dvě figurální plastiky od sochaře Josefa Maudra. Nad hlavním vchodem se ve druhém patře rozkládá přes tři okenní osy balkon lemovaný balustrádovým zábradlím. Na úrovni druhého patra se napravo nachází další arkýř, který vynášené mohutné zdobené volutové konzoly. Průčelí vedoucí do ulice Záhořanského je sedmiosé. Nároží domu je završeno věžicí s bání, okny v podobě volských ok a lucernou. Dům je podsklepen a stropy suterénu i přízemí jsou klenuty. Strop vjezdu je plochý, zdobený nástropní štukaturou. Ve dvoře uzavřeném zdí s balustrádovou atikou se nachází kašna s figurální plastikou dívky. U jednoho ze dvou trojramenných schodišť se dodnes dochovalo původní dřevěné zábradlí a obložení stěn.
Současnost
V současnosti objekt slouží jako hotel.
Architekt
Významný český architekt, restaurátor, designér a pedagog Josef Schulz se narodil 11. dubna 1840 v Praze a zemřel 15. července 1917 ve Špindlerově Mlýně. Mezi Schulzova největší díla patří rekonstrukce Zítkovy stavby Národního divadla v Praze po požáru v roce 1881, výstavba Rudolfina společně s Josefem Zítkem, budova Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, budova Národního muzea či na území Prahy 2 Gröbeho vila a Pavilon v Havlíčkových sadech.
UMÍSTĚNÍ: Náplavní čp. 1618/6, Praha 2- Nové Město
ARCHITEKT: Josef Schulz (?)
STAVITEL: Vratislav Pasovský
VÝSTAVBA: 80. léta 19. století
Datum vytvoření: 9.12.2020 10:42
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba