Novorenesanční nájemní dům s lázněmi (Vinohrady)
Italská, dříve Divišova ulice, propojující náměstí Míru s žižkovským náměstím Winstona Churchilla, resp. Seifertovou ulicí, prošla dlouhým architektonickým vývojem. Nejstarší stavby pocházejí z osmdesátých let 19. století, což je též případ nájemního domu s lázněmi.
Historie
Novorenesančního nájemní dům s lázněmi a restaurací navrhl civilní inženýr Ferdinand Hauptmann pro tehdejšího vinohradského starostu a podnikatele Jana Friedländera. V té době mělo jen málo domů vlastní koupelny, a tak se stala výstavba veřejných lázní v nově budovaném městě samozřejmostí. Roku 1893 došlo v pravém dvorním traktu k rozšířená lázní o bazény, parní komory, inhalaci, sudatorium a sprchy podle projektu stavitele Karla Jandy. Velkorysou přestavbu lázní na ploše celé parcely navrhl po roce 1919 architekt Emil Králíček a v letech 1923 až 1924 projektoval stavitel Antonín Čapek nerealizovanou nástavbu 4. patra a podkroví. Další rekonstrukce proběhly v letech 1957, 1983 a 1992.
Popis
Jedná se třípatrový dům s novorenesanční fasádou. Hlavní vchod se nachází v centru dispozice a nad ním vystupuje před 2. patrem z průčelí balkón. Původní účel části domu dosud připomíná vlys probíhající přes celé průčelí, zobrazující reliéfy s náměty Dětská hra a Vodní nymfy.
V přízemí a v mezaninu se nacházely lázně I. třídy, tedy vanové s oddělenými kabinkami s vanami, a II. třídy, tedy parní. Dvoutraktové byty se vyznačovaly na svou dobu luxusní rozlohou, ale přesto měly záchody umístěné na pavlačích.
Autoři
Úředně oprávněný civilní inženýr a také architekt na Královských Vinohradech Ferdinand Hauptmann (1855–1930) na Encyklopedii Prahy 2 samostatný medailon.
Současnost
Dům v soukromém vlastnictví má po nákladné rekonstrukci bytovou funkci a v přízemí se nacházejí komerční prostory, např je zde kavárna Dolcemente.
Datum vytvoření: 8.12.2024 15:46
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba