Gymnázium Botičská čp. 424/1 (Nové Město)
Novorenesanční budovu vystavěnou v roce 1882 využívala od roku 1956 jedenáctiletá škola, nyní její pokračovatel Gymnázium Botičská.
Historie
Novorenesanční budovu na půdorysu písmene E navrhl architekt Josef Srdínko jako jednu z nových budov (spolu s budovou Ministerstva spravedlnosti ČR) nahrazujících starý špitál a pozdějši chudobinec svatého Bartoloměje. V současnosti zde sídlí Gymnázium Botičská. Vystavba budovy byla provedena v roce 1882, jak dokládá letopočet na fasádě. Vchod do komplexu budov z ulice Vyšehradské využívá Ministerstvo spravedlnosti ČR.
Gymnázium
Ve školním roce 1956/1957 ve školní budově v Botičské ulici, kde již působily osmiletá základní škola a mateřská škola, vznikla 22. jedenáctiletá škola. V roce 1958 uvolnilo pro potřebu jedenáctiletky část svých prostor ministerstvo spravedlnosti a střední škola se sem přestěhovala.. Jednalo se o třetinu budovy a zahradu. Od školního roku 1961/1962 byla škola rozdělena na základní devítiletou školu a střední všeobecně vzdělávací školu (SVVŠ). Pro tříletou střední školu byla určena budova v Botičské 1. Od roku 1969 byla škola přejmenována na gymnázium a výuka byla čtyřletá. Gymnázium se zaměřilo především na výuku biologie a chemie. Zřizovatelem školy je město Praha a jedná se o fakultní školu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy.
Sochařská výzdoba
Budovu zdobí sochařské práce Josefa Václava Myslbeka a Josefa Strachovského. Myslbekovo ssousoší Praha ochraňuje chudé nalezneme na průčelí a alegorickéi sochy charitativních pracovníků na antických sloupech budovy gymnázia. Strachovský umístil na budovu sousoší Dobročinnost , na němž Dobročinnost poskytuje stařeně jídlo a starci klid
Architekt
Vrchní městský inženýr Josef Srdínko působil od roku 1893 i jako přednosta jateční kanceláře na městském stavebním úřadě. Byl projektantem mnoha škol po celé Praze, v Praze 2 například navrhoval školní budovy v Belgické ulici , úpravy školní budovy v ulici Na Rybníčku, či novorenesanční školní budovu na Vyšehradě ve Vratislavově ulici. Znám je především jako autor projektu technického řešení jatek v Holešovicích.
Datum vytvoření: 6.8.2023 11:33
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba