Soubor budov ministerstva spravedlnosti a gymnázia (Foto M. Polák, 2023)

Gymnázium Botičská čp. 424/1 (Nové Město)

Gybot

Novorenesanční budovu vystavěnou v roce 1882 využívala od roku 1956 jedenáctiletá škola, nyní její pokračovatel Gymnázium Botičská.

Historie

Novorenesanční budovu na půdorysu písmene E navrhl architekt Josef Srdínko jako jednu z nových budov (spolu s budovou Ministerstva spravedlnosti ČR) nahrazujících starý špitál a pozdějši chudobinec svatého Bartoloměje. V současnosti zde sídlí Gymnázium Botičská. Vystavba budovy byla provedena v roce 1882, jak dokládá letopočet na fasádě. Vchod do komplexu budov z ulice Vyšehradské využívá Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Gymnázium

Ve školním roce 1956/1957 ve školní budově v Botičské ulici, kde již působily osmiletá základní škola a mateřská škola, vznikla 22. jedenáctiletá škola. V roce 1958 uvolnilo pro potřebu jedenáctiletky část svých prostor ministerstvo spravedlnosti a střední škola se sem přestěhovala.. Jednalo se o třetinu budovy a zahradu. Od školního roku 1961/1962 byla škola rozdělena na základní devítiletou školu a střední všeobecně vzdělávací školu (SVVŠ). Pro tříletou střední školu byla určena budova v Botičské 1. Od roku 1969 byla škola přejmenována na gymnázium a výuka byla čtyřletá. Gymnázium se zaměřilo především na výuku biologie a chemie. Zřizovatelem školy je město Praha a jedná se o fakultní školu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy.

Sochařská výzdoba

Budovu zdobí sochařské práce Josefa Václava Myslbeka a Josefa Strachovského.  Myslbekovo ssousoší Praha ochraňuje chudé  nalezneme na průčelí  a alegorickéi sochy charitativních pracovníků na antických sloupech budovy  gymnázia. Strachovský  umístil na budovu sousoší Dobročinnost,  na němž Dobročinnost poskytuje stařeně jídlo a starci klid

Architekt

Vrchní městský inženýr Josef Srdínko působil od roku 1893 i jako přednosta jateční kanceláře na městském stavebním úřadě. Byl projektantem mnoha škol po celé Praze, v Praze 2 například navrhoval školní budovyBelgické ulici, úpravy školní budovy v ulici Na Rybníčku, či novorenesanční školní budovu na Vyšehradě ve Vratislavově ulici. Znám je především jako autor projektu technického řešení jatek v Holešovicích.

Myslbekova sochařská výzdoba novorenesanční fasády (Foto M. Polák, 2023)
Myslbekovo sousoší v ostrém protisvětle letního prázdninového dne (Foto M. Polák, 2023)
Letopočet na fasádě (Foto M. Polák, 2023)
Vchod do gymnázie je z Botičské ulice (Foto M. Polák, 2023)