Belgická (Vinohrady)
Belgie je stát v západní Evropě. Ulice byla pojmenována podle mírového uspořádání Evropy po první světové válce, díky čemuž vzniklo i Československo. Této dějinné události odpovídá i pojmenování ulic okolo náměstí Míru – podle států tzv. Dohody. Tehdy se Spojené království, Francie, Rusko spojily na základě Dohody, též nazývané Trojdohoda. K nim se přidaly po vypuknutí války Itálie, USA, Srbsko a další státy. Některé další ulice se jmenují podle hlavních měst států Dohody (například Záhřebská, Londýnská), které bojovaly až do konce války proti tzv. centrálním mocnostem (tedy bez carského a později sovětského Ruska, které z války odstoupilo v roce 1917).
Dříve se nejbližšímu okolí, ještě než vznikla ulice, říkalo Růžové stromořadí nebo Růžové aleje podle někdejších sadů, které zde založil Jakub svobodný pán Wimmer na přelomu 18 a 19. století. Sady se táhly od prostoru za Žitnou branou až k nynějšímu náměstí Míru.
Na rohu Belgické ulice a náměstí Míru v čp. 116/42 se nacházel počátkem 20. století restaurant U Havlíků, dnes je zde restaurace Mlsnej kocour. V tomto domě zemřel v roce 1902 hudebník Aug. Vyskočil. V domě čp. 250/29 bývala dívčí obchodní a měšťanská i pokračovací škola s kaplí sv. Kříže , jež byla, do výstavby kostela sv. Ludmily, pro Královské Vinohrady kaplí farní. Dnes je zde Střední škola obchodní. Další hostinec, U bílé růže pana Kejře, byl v čp. 276/20. V tomto domě měl ateliér i byt akademický sochař Antonín Popp. V čísle popisném 67/20 býval židovský sirotčinec, nyní Lauderovy školy. Další restaurace, hostinec U Slavie, býval v domě čp. 538/13.
Datum vytvoření: 13.7.2018 13:41
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba