Mlíkárna (Foto M. Polák, říjen 2022)

Restaurace a rozhledna Mlíkárna, Riegrovy sady (Vinohrady)

Budova restaurace s rozhlednou Mlíkárna v Riegrových sadech je pozůstatek glorietu bývalé usedlosti čp. 38 Vozové, neboli Saracinky.

Vznik Riegrových sadů

Riegrovy sady se rozkládají na výměře 11 ha. Jejich vzniku předcházelo vykoupení části pozemků někdejších usedlostí vinohradskou obcí a spojením Saracinky, Švihanky, Kuchynky a již dříve zaniklé Pštrosky, kde se nacházel lom, pískovna a pole. Začleněním Saracinky (Vozové) se součástí Riegrových sadů stala i část Pražany oblíbené zahrady Kanálky. Díky velké prozíravosti našich předků nebyla městem získaná oblast proměněna na stavební parcely, ale byly zde založeny sady, dodnes představující cennou oázu zeleně v centru města.

V roce 1901 začalo zakládání sadů terénními úpravami, a to zejména ve východní části, kde býval lom.

Saracinka (Vozová)

Začátkem 15. století se v místech dnešní mateřské školky u ulice Vozové a Italské nacházela vinice. Patřila staroměstskému měšťanu Křížovi, majiteli Křížovky, která se rozkládala na pozemcích pozdějších usedlostí Pštrossky, Sakrabonky a Vozové. Mezi držiteli Vozové bychom našli známého pražského bankéře Karla Antonína Ballabena či od roku 1854 Karla Gustava hraběte Reichenbacha Lessoniho, který zde postavil místo staré usedlosti vilu a vinici upravil na zahradu. Jeho vdova se provdala za hraběte Václava Saracina Belforta, což zavdalo podnět ke změně názvu usedlosti na Saracinku. Vzhledem k tomu, že Václav Saracin Belfort byl hofmistrem císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, hostívala Saracinka i císaře. Hraběnka Belfortová prodala vilu v roce 1896 berlínské firmě Carl Breiding a syn, od níž ji roku 1902 koupila Vinohradská obec, aby zahradu včlenila do Riegrových sadů. V současnosti je v renovované vile mateřská škola a zachovalo se i několik zbytků, připomínajících zašlou slávu Saracinky, například pískovcový jehlanec, vjezd do zahrady usedlosti a z bývalého glorietu vznikla restaurace s vyhlídkou nazvaná Mlíkárna.

Mlíkárna

Na zděné pozdně klasicistní stavbě glorietu usedlosti Vozová je umístěna střešní vyhlídková plošina, na kterou vede vnější schodiště s 29 schody. Rozhledna vznikla ve dvacátých letech 19. století. Wikipedie uvádí, že „název Mlíkárna odkazuje na období, kdy zde byla umístěna cukrárna nabízející mléčné a jogurtové výrobky z Vysočanské mlékárny barona Freye“.  Podle dobové pohlednice je však patrné, že Mlíkárnu provozovala První česká akciová parní mlékárna, tedy Nuselská mlékárna, a nabízela zákazníkům i léčivé minerální vody, led a byl zde i výčep a další občerstvení. Mlíkárna byla v provozu do roku 1956 a pak byla využívána jako zahradní sklad. Vzrostlé stromy přerostly vyhlídkovou plošinu a stavba chátrala, až se z ní stala ruina. Na konci 20. století se začalo uvažovat o renovaci stavby, která již byla považována za kulturní památku. V prvním desetiletí tohoto století získal objekt soukromý majitel, který provedl jeho citlivou rekonstrukci a napojení na inženýrské sítě.  Zahradní restaurace s vyhlídkovým pavilonem byla otevřena 2009.

Galerie: 
Mlíkárna v roce 2009 (Foto M. Polák)
Rekonstrukce odhalila původní zdivo glorietu (Foto M. Polák, 2007)
Dobová pohlednice s rozhlednou s původním schodištěm
Mlíkárna na pohlednici
Fotografie z rekonstrukce v roce 2007 (Foto M. Polák)
Fotografie z rekonstrukce v roce 2007 (Foto M. Polák)
Katastrální území

Název: Mlíkárna

Umístění: Riegrovy sady

Doba vzniku glorietu: První polovina 19. století

Doba vzniku Mlíkárny: První polovina 20. století

Rekonstrukce: 2007

Adresa
Riegrovy sady 12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 48.6012" N, 14° 26' 25.764" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Kol. autorů: Historie mlékárenství v Čechách a na Moravě, MILPO, Praha 1998.
Datum poslední aktualizace: 16.3.2024 18:56
Datum vytvoření: 16.10.2022 18:19

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?