Karlovo náměstí 19 (Foto M. Polák, 2020)

Dům Karlovo náměstí č.p. 285/19 (Nové Město)

Kino MAT, Kaulichův dům

Nárožní funkcionalistickou budovu na západním okraji Karlova náměstí navrhl a vybudoval stavitel Jan Matoušek. Od poloviny devadesátých let minulého století se zde mj. nachází filmový klub a kino MAT.

Historie

Funkcionalistický nárožní dům na Karlově náměstí a v ulici Odborů stojí na místě, které se ve 14. století nazývalo V Podhrbí nebo Na vršku. V 15. století zde stál dům U Červeného domu. V roce 1841 byla na základech středověkého domu vystavěna třípatrová dvoukřídlá novostavba, jejíž plány nakreslil stavitel Jan Maxmilián Heger. Na počátku 20. století zde našly azyl ústavy české univerzity, a to meteorologický, mineralogický, geologický, paleontologický, zoologický, zeměpisný kabinet a seminář. V roce 1921 navrhl stavitel Antonín Belada přestavbu klasicistního domu s přístavbou 4. patra na kubistický dům pro manžele Jiráskovy. Parcelu bývalého Kaulichova domu zakoupil stavitel ing. Jan Matoušek, který v červnu 1932 zadal plány novostavby architektovi Oldřichu Tylovi. Návrh na funkcionalistický palác byl značně honosný, a proto v prosinci téhož roku vznikl v Matouškově ateliéru střízlivější projekt, podle něhož byl nakonec nový palác postaven. Dům byl několikrát upravován, v roce 1956 zde byl vybudován kryt Civilní obrany. V letech 1993–1995 proběhla celková rekonstrukce podle návrhu architekta Štefana Blochy.

Popis

Funkcionalistický dům je tvořen monolitickým železobetonovým skeletem s obousměrnými průvlaky, mezi které jsou vloženy trámky překryté deskou. Sloupy jsou usazeny v nepravidelné síti max. 6 krát 3,5 m. Ve dvou křídlech, zdvíhajících se až od 1. parta, byly v 1. až 5. patře umístěny byty, v 6. a 7. patře kanceláře, v přízemí obchody. Velkou část domu využíval sám stavitel, a to jak pro své bydlení, tak i pro podnikatelskou činnost firmy Matoušek-podnikatelství staveb.

Tato situace se změnila po znárodnění firmy Matoušek v roce 1948 i domu samotného v roce 1950. Ještě nějaký čas mohl pan ing. Matoušek využívat k bydlení část svého původního bytu, časem jej však musel opustit a s ním i celý svůj dům.

Současnost

Po roce 1989 se dům vrátil v restituci do rukou potomků stavitele ing. Matouška.

V suterénu se nachází nově vybudované kino MAT s vchodem z ulice Odborů a restaurace s vchodem z Karlova náměstí. kino a klub MAT založili a provozují sourozenci Jan a Zuzana Mattlachovi (potomci stavitele Matouška). S nápadem zřídit v prostorách domu restauraci nepřišli až potomci majitele domu Ing. Jana Matouška, ale našli bychom ji již v původních plánech z roku 1934, které jsou vystaveny v salonku ve II. patře, a kde je v přízemí zakreslena vinárna Oljana. Název vznikl spojením jmen obou dcer majitele Olgy a Jany. Nakonec zde však tehdy kavárna ani restaurace nevznikly a klub MAT je tedy prvním restauračním zařízením v tomto domě.

Filmový klub MAT byl slavnostně otevřen 6. prosince 1994. Otevřen byl samozřejmě i kinosál, ovšem nikoliv pro veřejnost. S promítáním filmů pro veřejnost a tedy s klasickým kinoprovozem se počítalo spíše do budoucna. Kino fungovalo a mělo fungovat především jako pracovní projekce. K tomu účelu je také technicky vybaveno, a je zde tedy možné promítat ze všech standardních formátů.
Otevření kina se stalo ve své době raritou. V roce 1994 se totiž stále ještě pražská kina zavírala. Otevřít tehdy kino nové a ještě k tomu soukromé byla věc téměř nevídaná. Přestože bylo kino otevřeno jako nové, bylo osazeno dvěma 35mm filmovými projektory Ernemann VII B z roku 1939. Projekci formátu 16mm zajišťoval stejnou dobu jeden promítací stroj Meopton II.
Již od projektu se počítalo s instalací systému Dolby, i když také až později. První film, který využil nové pracovní projekce, byl snímek Filipa Renče Válka barev. Za oficiální den, kdy začalo Kino MAT promítat pro veřejnost, se považuje 18. květen 1995, kdy byl uveden umělecký dokument Rona Frickeho Baraka.
V roce 2011 byla provedena digitalizace kina a v kině byl nainstalován prostorový zvukový systém Dolby. Divákům je ve velice příjemném filmovém prostředí k dispozici občerstvení.

Stavitel

Stavitel Jan Matoušek v Praze navrhl, případně jeho stavební firma vystavěla, celou řadu velkých budov. V Praze 2 na Karlově náměstí 1359/1 upravil budovu někdejší německé dětské nemocnice, v  Bělehradské ulici postavil dům č.p. 269/130. V  Sokolské ulici č.p. 464/27 vystavěl v letech 1936–1937 velký funkcionalistický dvojdům. S jeho stavbami bychom se ale setkali i na Starém Městě, např. v Revoluční třídě či na nároží ulic Rytířské a Perlové. Ve spolupráci s  Karlem Kotasem vznikla v roce 1935 stavba obchodního a nájemního domu Riunione Adriatica di Sicurita v Příčné a Žitné ulici č.p. 668/7.

Vchod do restaurace MAT (Foto M. Polák, 2020)
Vchod do kina MAT (Foto M. Polák, 2020)
Interiér kina MAT (Foto M. Polák, 2020)
"Náhrobní deska", která si "zahrála" ve filmu Kolja (foto M. Polák, 2020)