Dům na Karlově náměstí čp. 288/17 (Nové Město)
Vystavěl roku 1894 c. k. stavitel Rudolf Tereba na místě někdejšího domu U Božích muk či U Sedlerů. Průčelí zdobí fresky od malíře Adolfa Liebschera.
Historie
Secesní dům na Karlově náměstí č.p. 288/17 vystavěl roku 1894 c. k. stavitel Rudolf Tereba. Průčelí ve formách ušlechtilé novorenesance zdobí řada fresek zobrazujících bájeslovné postavy. Fresky jsou údajně od známého českého malíře Adolfa Liebschera.
Dům stojí na místě někdejšího domu U Božích muk či U Sedlerů. Roku 1378 byl majitelem domu Mikuláš Olbram, po němž se dům nazýval Olbramovský. Název U Sedlerů vycházel ze zkomoleného jména novoměstského primase Josefa Sedelera, který objekt vlastnil kolem roku 1730. Po roce 1800 se stal majitelem nákladnického domu měšťan Václav Chauer. Nákladnický důmbyl vybaven pro výrobu sladu a měl ml právo vařit pivo. Syn Josef Chauer býval populárním českým hercem. Zemřel v roce 1859. V roce 1891 se v pivovaru U Sedlerů uvádí jako sládek Václav Vlasák. V té době vchod domu zdobila socha sv. Floriana. Pivovar pak zanedlouho zanikl. Projekt současného domu je spojen se jmény Josefa Niklase a patrně i Josefa Shulze. Architekt a stavitel Rudolf Tereba vnesl prvek fasády zdobené freskou.
Stavitel
Rudolf Tereba se narodil roku 1850 v Praze a zemřel tamtéž v roce 1904. Pohřben je na Vyšehradě, hrob č. 7. Byl zakládajícím členem České matice technické a SAI. Roku 1898 byl oceněn rytířským křížem řádu Františka Josefa. Vlastnil usedlost v Nuslích, která se podle něj jmenovala Terebka. Postavil zde i obytnou vilu, později zbořenou. V osmdesátých letech 19. století pak bydlel na Novém městě v Sokolské ulici č.p. 1614.
Malba na průčelí domu ve 3. a 4. patře od Adolfa Liebschera (kolem r. 1900) zobrazuje alegorickou postavu Čechie s českou korunou nad hlavou a erbem s českým lvem pod sebou. Vlevo od ní stojí Karel IV. držící listinu opatřenou pečetí. Mezi okny pod střechou jsou znaky zemí pod Karlovou vládou.
dříve: U Božích muk či U Sedlerů
umístění: Karlovo náměstí čp. 288/17
stavitel: Rudolf Tereba, kolem r. 1894
fresky: Adolf Liebscher
Datum vytvoření: 14.3.2019 16:17
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba