Sequensova vila (Vyšehrad)

Rodinný dům učitele Františka Sequense a jeho ženy Zdeny byl proveden podle návrhu architekta Otakara Novotného. Vilu charakterizoval přísný formální asketismus racionální moderny. Původní majitelé prodali dům již roku 1916 rodině Hanušově, jejíž potomci jej vlastní dodnes. V bočním křídle bylo v minulosti umístěno rehabilitační středisko a dětské jesle.

Historie:

Rodinný dům učitele Františka Sequense a jeho ženy Zdeny, provedený podle návrhu architekta Otakara Novotného, vytvořil zajímavý urbanistický celek se dvěma sousedními domy od architektů Josefa Chochola a Emila Králíčka. Na rozdíl od kubistické vily, projektované Chocholem, a secesně pojatého domu Na Libušince, s nimiž jej spojilo nízké křídlo, probíhající při Libušině ulici, charakterizoval Sequensův rodinný dům přísný formální asketismus racionální moderny. Při jeho projektování si architekt Novotný vytkl podobné cíle jako u svého Štencova domu v Salvátorské ulici. Snažil se vytvořit prostou, tektonickou architekturu, jejíž vnější utváření by vycházelo z uspořádání a z funkce vnitřních místností.

Popis:

Patrové jádro budovy, kryté mansardovou střechou, vzniklo na půdorysu nepravidelného pětiúhelníku, daného situací nárožní parcely. K němu bylo připojeno nižší boční křídlo, ukončené plochou střechou s terasou. Průčelí pokrylo šedé režné zdivo v několika druzích vazby, z téhož materiálu bylo provedeno i prosté členění lizénovými rámci nebo průběžnými římsami. Rázu fasády se přizpůsobilo i oplocení zahrady a forma zděné besídky, která ve třicátých letech ustoupila novostavbě garáže.

Původní řešení vnitřní dispozice patrně počítalo s vytvořením tří samostatných obytných jednotek. Největší byla situována v přízemí, její kuchyně a místnost pro služky byla vyčleněna do suterénu a přístupná vnitřním vřetenovým schodištěm. Při zahradě se patrně nalézala jídelna. Hlavní domovní schodiště, umístěné v mělkém rizalitu, stoupalo do bytů v prvním patře a v podkroví, které měly shodně umístěnou nepravidelnou střední předsíň a z ní přístupnou kuchyni při zahradním průčelí a pokoje do ulice.

Původní majitelé prodali dům již roku 1916 rodině Hanušově, jejíž potomci jej vlastní dodnes. V bočním křídle bylo v minulosti umístěno rehabilitační středisko a dětské jesle. 

Galerie: 
Sequensův portrét
Katastrální území

UMÍSTĚNÍ: Libušina 5, č.p. 48/VI, Praha 2-Vyšehrad

ARCHITEKT: Otakar Novotný

VÝSTAVBA: 1912–1913

Adresa
Libušina 5, čp. 48/VI
Praha 2
Česká republika
50° 4' 1.038" N, 14° 24' 57.2796" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 2.11.2022 21:54
Datum vytvoření: 28.8.2019 11:58

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?