Náměstí I. P. Pavlova - mapy (Nové Město)
Proměny v čase v oblasti I. P. Pavlova resp. někdejších novoměstských hradeb a Slepé brány. Vývoj v území lze sledovat pomocí starých i novějších map a ortofotomap vyvořených z leteckých snímků. Vyberte si dvojici, kterou chcete porovnávat (Levá, Pravá).
Dnešní náměstí I. P. Pavlova a severojižní magistrála stojí v místech někdejšího opevnění Nového Města. Tam, kde je dnes náměstí s ústím Ječné ulice stávala až do konce 19. století Slepá brána (nebyla průchozí pro povozy, ale jen pro pěší), resp. před barokní přestavbou hradeb Svinská brána (podle prodeje vepřů v okolí). Povozům sloužila sousední Žitná brána na konci Žitné ulice nebo Koňská brána stojící na místě dnešního Národního muzea. Tato místa dnes spojuje Mezibranská ulice. Úsek hradeb mezi Slepou a Koňskou bránou byl zbořen dříve (roku 1876) a nastartoval stavební boom na Vinohradech. Slepá brána a hradby směrem na jih ke Karlovu byly zbořeny až v roce 1897. Za pozornost však stojí také jak rostly domy uvnitř Nového Města v blízkosti hradeb. Zahrady a zeleň nahradila nová zástavba. Třeba v blízkosti dnešní Hálkovy ulice Sokol Pražský, V Kateřinské lékařská fakulta. Dost dlouho odolávalo nároží, kde dnes stojí Štefánikův dům se sídlem legionářů a Lékařský dům. Náměstí bývalo i významnou tramvajovou křižovatkou. Na konci 60. let však byla trať vedoucí až ke Karlovu zrušena. Bohužel, hodně se změnilo i se zprovozněním severojižní magistrály v roce 1978. Namísto někdejšího opevnění tak dnes části města odděluje rušná dopravní tepna, která která kouzlo těchto míst přehlušuje.
Na mapách jsou patrné nejen změny v zástavbě, ale také v pojmenování ulic.
Podrobné informace k jednotlivým objektům naleznete v příslušných heslech Encyklopedie. Využijte i nástroj "V okolí najdete" u jednotlivých hesel.
Ve vazbě na hesla:
Datum vytvoření: 24.1.2020 21:04
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba