Libušinka pod Vyšehradem (Vyšehrad)

Přejeďte přes obrázek pro porovnání fotografií.
Historie (1906)
Současnost (2019)

Přicházel-li člověk po Železničním mostě ze Smíchova k Vyšehradu, naskytl se mu v roce 1906 pohled na čerstvě přestavěný kostel sv. Petra a Pavla s dvojicí novogotických věží. Na úpatí vyšehradské skály pak největší pozornost poutal bývalý kapitulní pivovar Libušinka, jeden z nejstarších v Praze. Jeho charakteristická hvozdová věž vykukuje mezi střechami u levého okraje snímku.

V době vzniku fotografie už bylo jasné, že Libušinka brzy zanikne a ustoupí nové výstavbě (zůstane zachována jen v názvu ulice Na Libušince). Ostatně, snímek zachycuje též stavbu nábřežní zdi, která byla nutným přepokladem pro vznik moderní silnice k Vyšehradskému tunelu. Společně s pivovarem zanikla i řada okolních domů a domečků stejně jako při asanaci nedalekého Podskalí.

Vyšehrad měl však obrovské štěstí v tom, že uvolněnou pivovarskou parcelu zaplnily novodobé architektonické skvosty – trojice velkorysých vil od různých autorů. Na aktuálním snímku je vidět pouze jedna z nich od Emila Králíčka z let 1912-13. Mimo obraz ji doplňuje ještě Chocholova kubistická vila pro Bedřicha Kovařovice a Sequensova vila od Otakara Novotného. A třebaže každý ze zmíněných domů je stylově odlišný, přesto se celá trojice vzájemně doplňuje a dodnes působí svěžím dojmem.

Galerie: 
Historie (1906)
Současnost (2019)
Katastrální území
Adresa
Na Libušince
Praha 2
Česká republika
50° 3' 55.6992" N, 14° 24' 57.2976" E
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:25
Datum vytvoření: 3.8.2019 23:25

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?