Neptun (autor fotografie: Milan Polák)

Neptun v Havlíčkových sadech (Vinohrady)

Neptun v Grébovce

V popředí umělé jeskyně Grotty v  Havlíčkových sadech stojí v nádrži s fontánou působivá socha Neptuna.

Neptun je mytologický římský bůh, který vládne mořím, řekám i jezerům. Jeho řeckou obdobou je bůh Poseidon. Neptun bývá zobrazován s trojzubcem a mořskými plazy nebo i koňmi, jejichž je také patronem. Byl inspirací i pro romantizující plastiku v Grébovce.

V místě dnešních Havlíčkových sadů (Grébovce) dal majitel těchto pozemků Moritz Gröbe vybudovat v roce 1871 rodinné sídlo ve stylu italské renesance, včetně parku, umělé jeskyně a jezírka. Umělé skály a Grotta vznikly podle návrhu Antonína Barvitia, na jehož základě nejdříve provedl sochař Josef Vorlíček model jeskyně. Dole byla postavena promenáda s arkádami. Velký milovník přírody M. Gröbe nechal vytvořit před jeskyní velkou fontánu a pískovcovou sochu Neptuna s kamennými reptiliemi, čili plazy od sochaře Bohuslava Schnircha.

Postava klečí a na ramenou nese obrovskou mušli. V jejím středu leží krokodýl s otevřenou tlamou. Právě z krokodýlí hlavy tryská voda a dopadá na sochu. Plastika je vytesána z jemnozrnného pískovce okrové barvy z lokality Boháňka. Není známé přesné datum vytvoření díla, odborníci odhadují období mezi lety 1873–1875 nebo také 1875–1877. Mezi dvěma světovými válkami se oblíbená přilehlá restaurace jmenovala U Neptunovy jeskyně.

Při bombardování Prahy za druhé světové války byl poničen i park. V sedmdesátých letech byla jeskyně opravena, ale brzy opět zdevastována. Na konci devadesátých let, kdy se připravovala celková revitalizace sadů, byla socha Neptuna ukradena ze zahradnictví, kam byla před rekonstrukcí uložena. Později byla objevena u soukromého sběratele na zahradě tvrze Třebotov, a poté se opět vrátila zpět do majetku městské části. Originál sochy je nyní uložen na Novoměstské radnici a v Grébovce je instalována věrná kopie tohoto díla od akademického sochaře Vojtěcha Adamce.

Bohuslav Schnirch (1845–1901) žil a pracoval v Praze. Tento významný český sochař  začínal v kamenické dílně, pak studoval stavitelství a architekturu. Byl ovlivněn antikou a italskou renesancí. Jeho sochařský styl vycházel také z klasicismu a postupem doby došel až k realismu. Podílel se význačně na výzdobě Národního divadla (sochy Apollon a devět múz a Trigy s bohyněmi vítězství), Národního muzea, Rudolfina, nebo např. ústředních jatek v Holešovicích.

Socha Neptuna společně s kašnou je nemovitou kulturní památkou (součást souboru Havlíčkovy sady).

Galerie: 
Neptun
Neptun
Neptun
Katastrální území

NÁZEV: Neptun

UMÍSTĚNÍ: Havlíčkovy sady

AUTOR: Bohuslav Schnirch

PROVEDENÍ: pískovec

ROK INSTALACE: 1875

Adresa
Park Havlíčkovy sady 1372
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 12" N, 14° 26' 36.7008" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 18.11.2023 12:36
Datum vytvoření: 20.8.2019 11:42

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?