sv. Vojtěch (autor fotografie: Milan Polák)

Barokní sloup se Sv. Vojtěchem, Viničná (Nové Město)

sv. Vojtěch

Svatý Vojtěch se narodil kolem roku 956, zemřel 23. dubna 997.

Byl to český světec, národní patron Čechů a Poláků, v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, druhý pražský biskup. Pocházel z rodu Slavníkovců.

Vojtěch se stal po smrti českého biskupa Dětmara druhým pražským biskupem. Vystupoval proti pohanství, obchodování s křesťanskými otroky, kněžskému manželství i proti alkoholismu. Zasloužil se o rozvoj latinského písemnictví a současně respektoval staroslověnskou kulturní tradici. Při rozporech mezi Přemyslovci a Slavníkovci opustil dvakrát knížete. Poprvé v roce 988, kdy odcestoval s bratrem Radimem k papeži Janu XV. Z Říma odcestoval do kláštera Monte Cassino a později do řeckého kláštera ve Valle Luca. Nakonec v benediktinském klášteře na římském Aventinu složil s podporou papeže 17. dubna 990 řeholní slib. V roce 992 se vrátil na žádost knížete Boleslava II. do Prahy, kde založil Břevnovský klášter, který se stal prvním mužským klášterem v Čechách. Vysvěcen byl 14. ledna 993. K jeho druhému odchodu v roce 994 došlo ještě před vyvražděním Slavníkovců, takže si zachránil život. Tento odchod byl zároveň definitivní. Byl zabit, když působil jako misionář na území pohanských Prusů a je proto římskokatolickou církví považován za mučedníky.

Na malém prostranství tvořeném křížením ulic Viničné a Apolinářské je umístěn kamenný barokní sloup se sochou sv. Vojtěcha, která shlíží z jeho vrcholku do ulic. Socha světce v biskupském oděvu s berlou je datována listopad 1677 (nápis na podstavci: 16 +D+A+P+ 77). Sloup i socha jsou pískovcové, Vojtěchova berla ze zlaceného kovu.

V blízkosti se nachází malý parčík v Apolinářské ulici.

Další plastika sv. Vojtěcha se nachází ve výklenkové kapličce na Vyšehradě na rohu ulic K Rotundě a Soběslavovy.

Galerie: 
sv. Vojtěch
Nároží Viničné a Apolinářské
Katastrální území

Název: Sv. Vojtěch

Umístění: nároží Viničné a Apolinářské

Autor: neznámý

Provedení: kámen

Rok instalace: 1677

Adresa
Apolinářská ulice 2469/1
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 16.9788" N, 14° 25' 29.2368" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 17.11.2023 17:38
Datum vytvoření: 20.7.2019 11:41

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?