Jilm vaz v Apolinářské (foto D. Broncová)

Parčík v Apolinářské ulici (Nové Město)

Malá zelená plocha se solitérními dřevinami a s několika lavičkami slouží nejčastěji pro návštěvníky Gynekologicko-porodnické kliniky v Apolinářské ulici.

Návrší mezi ulicí Ke Karlovu, kostelem na Karlově a kostelem sv. Apolináře se odjakživa říkalo na Větrově, nebo Větrná hora, Větrov a Větrník, to vzhledem k přírodním podmínkám v tomto místě. Holé návrší mezi oběma sakrálními stavbami dokumentují staré mapy. Avšak hned pod vrškem se na jih již ve středověku prostírala vinice kostela sv. Apolináře a menší zahrady a sady.

V těsné blízkosti stávala proslulá Jedová chýše.

Dnes na rohu ulic Apolinářská a Viničná leží parčík s pěti mladými stromy. Jeho rozloha je zhruba 560 m² a nachází se ve výšce 230 m n. m. Jde o plochu ve tvaru trojúhelníku, v níž je parkový trávník a několik laviček na okraji Apolinářské ulice. Stromy byly vysazeny podél této ulice. Pouze jeden, mladý jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) roste při cestě poblíž bočních vrat do areálu porodnice (dříve Zemská porodnice).

Nejblíže ke křižovatce a naproti viničnímu sloupu sv. Vojtěcha roste nedávno vysazený  vzácný jírovec žlutý (Aesculus flava). Tato dřevina pochází ze Severní Ameriky, dorůstá do výšky 20 m. Jeho listy jsou žluté a na podzim se barví do oranžovočervena. Kvete nažloutlými květy. Plody, kaštany, nemají ostny. Strom je mrazuvzdorný a nenapadá ho klíněnka. Mimochodem, jen přes ulici, u viničního sloupu, roste krásný vzrostlý jedinec jerlínu japonského (Sophora japonica). Směrem ke Gynekologicko-porodnické klinice je to další jerlín japonský, pak liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera), nejblíže k budově je jilm vaz (Ulmus laevis).

Liliovník je opadavý listnatý strom, pocházející ze Severní Ameriky, který se v Evropě pěstuje v parcích a v arboretech. Jilm vaz je silný listnatý strom se širokou korunou z čeledi šácholanovitých a pochází také ze Severní Ameriky. Všude v Evropě roste vždy jen ojediněle nebo jen v malých skupinkách. Vysazuje se nejčastěji v parcích.

Galerie: 
Parčík Apolinářská (foto D. Broncová)
Park Apolinářská (foto D. Broncová)
Jerlín japonský roste v Apolinářské (foto D. Broncová)
První výsadba zeleně před porodnicí (archiv nakladatelství)
Katastrální území

Historie:

ve středověku volný neobydlený prostor

po roce 1875 parčík u zemské porodnice

kolem roku 2018 revitalizace zeleně

Zajímavost:

Park leží ve výšce 230 metrů n. m.

Plocha je po celý rok volně přístupná.

Adresa
Apolinářská
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 16.4136" N, 14° 25' 30.864" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Ederer, A.: Uličky Nového Města a Vyšehradu. Praha : Milpo 2007.
Datum poslední aktualizace: 10.10.2020 12:38
Datum vytvoření: 9.10.2020 18:54

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?