Vojta Sapík: Madona (Foto M. Polák)

Vojtěch Sapík: Madona, Vyšehradský hřbitov, hrob č. 15-7 (Vyšehrad)

V hrobce rodiny Hlaváčkovy na Vyšehradském hřbitově je mj. pochován rovněž PhDr. Čestmír Kráčmar, Th.Dipl.hc, nositel řádu sv. Cyrila a Metoděje, profesor PC MBS v Praze a sólista opery JD Čestmír Kráčmar.

Český sochař a medailér Vojtěch Sapík se narodil 8. dubna 1888 ve Slezské Ostravě, zemřel 5. července 1916 v Boratimi pod Dubnem na Ukrajině.

Český spisovatel, historik, pěvec a pravoslavný duchovní Čestmír Kráčmar se narodil 26. června 1934 v Praze, zemřel 29. července 2007.

Pěvec a redaktor Čestmír Kráčmar byl mimo svůj obor také historikem, spisovatelem a pedagogem. V roce 1992 stál společně s dalšími u zrodu pražské Pěvecké konzervatoře a stal se jejím prvním ředitelem a později také profesorem oborů klasický zpěv a historie. Úspěšně se také věnoval fotografování a literatuře. Kromě toho byl zvolen prvním biskupem brněnsko-olomoucké eparchie, biskupem pravoslavné církve v Sokolově a představeným Rady starších české církve pravoslavné. Pěveckou kariéru barytonisty začínal v bývalém vojenském Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Později se stal sólistou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Působil také jako hlavní redaktor časopisu Hlas pravosloví a mimo této činnosti se věnoval také psaní odborných literárních děl pro pěvce, z nichž za zmínku stojí Úvod do studia hlasové výchovy a zpěvu a věnoval se rovněž krásné literatuře.
Český sochař a medailér Vojtěch (někdy uváděn jako Vojta) Sapík pocházel z chudých poměrů a záhy mu zemřela maminka. Ve čtrnácti letech se začal učit štukatérem. Po příchodu do Prahy odešel ke štukatérské firmě Štrunc a Mára a začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole v ateliéru Josefa Drahoňovského a profesora Stanislava Suchardy. Ještě před válkou získal zkušenosti v Bourdelově ateliéru v Paříži a v Itálii na ostrově Capri, kde se setkal s Tomášem G. Masarykem a Maximem Gorkým, jehož portrét zde vytvořil. V lednu 1915 narukoval k 31. zeměbraneckému pluku. Dostal se do Haliče, kde v zázemí improvizovaného ateliéru pracoval na bustě císaře Františka Josefa I. pro důstojnickou jídelnu. Zahynul na haličském bojišti v červenci 1916. Své dílo Madona na hrobě rodiny Hlaváčkovy na Vyšehradském hřbitově vytvořil podle skici Láska mateřská.

 

Galerie: 
Hrob rodiny Hlaváčkovy (Foto M. Polák, listopad 2022)
Katastrální území

Název: Madona

Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob č. 15-7

Autor: Vojtěch Sapík

Provedení: Reliéf

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Potoček V.: Vyšehradský hřbitov a Slavín, Svatobor, Praha 2005
Nechvátal B.: Průvodce vyšehradským hřbitovem, Súráva NKP Vyšehrad, Praha 1981
Kovařík P.: Klíč k pražským hřbitovům, Nakladatelství Lidové nNoviny, Praha 2001
Datum poslední aktualizace: 29.11.2022 11:11
Datum vytvoření: 29.11.2022 11:10

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?