Zde spočívá Bohumil Šmída (Foto M. Polák, srpen 2022)

Architekt Jenšovský: náhrobek Bohumila Šmídy a Špačků ze Starbugu, Vyšehradský hřbitov, hrob č. 2-6 (Vyšehrad)

Český filmový herec, hudební skladatel, vysokoškolský pedagog a filmový produkční (ale i hokejista) Bohumil Šmída se narodil 16. ledna 1914 v Praze, zemřel 6. března 1989 v Praze.

Při východní zdi Vyšehradského hřbitova v bezprostřední blízkosti Slavína se nacházejí tři hroby, jejichž provedení nese stejný rukopis architekta Jenšovského. Jedná se o hrob 2-2 Petra Matěje Fischera, smíchovského starosty a zakladatele Slavína, o hrob 2-4 malíře Willyho Nowaka a o hrob 2-6 šlechtického rodu Špačků ze Starbugu.

Literatura uvádí jako autora návrhů hrobů architekta Jenšovského, ale bez uvedení křestního jména. Mohlo by se jednat o architekta Bedřicha Jenšovského (narozen v roce 1860 v Pyšelích, zemřel 5. října 1906 v Praze), který byl po řadu let zaměstnán v kanceláři architekta Antonína Wiehla, autora mj. arkád na Vyšehradském hřbitově, případně by se mohlo jednat o mnohem slavnějšího architekta a stavitele Arnošta Jenšovského (narozen 15. března 1842, zemřel 19. dubna 1904), který je autorem celé řady budov na Novém Městě pražském, například na Rašínově nábřeží čp. 1781/64 domu U Paroplavby či domu, který si vystavěl pro sebe, rovněž na Rašínově nábřeží. Tento dům byl zbořen po leteckém náletu v únoru 1945 a místo něho pak byl postaven Tančící dům.

Skromný nápis na honosném hrobě ozdobeném plasticky vyvedeným šlechtickým znakem a mozaikou s Pannou Marii a Ježíškem upozorní kolemjdoucí, že je v tomto hrobě pochována výjimečná osobnost československého filmu Bohumil Šmída. Hrob patří šlechtickému rodu Špačků ze Starbugu. Zakladatelem tohoto mladého rodu byl Václav Špaček (1840-1912), císařský rada, velkostatkář a držitel zlatého Záslužného kříže s korunou, který 30. listopadu 1908 obdržel šlechtický titul. Špaček měl v Praze velké stáje s koňmi, které využívala c. k. poštovní služba. Poštovním podnikáním získal velký majetek, který investoval do koupě velkostatků Xaverov a Kokořín. V roce 1894 se stal vlastníkem zříceniny hradu Kokořín, který se také objevil na jeho erbu, který je umístěn i na vyšehradském náhrobku. Ten tvořil červeno-stříbrně dělený štít. V horním poli je polovina dvouocasého lva s červeným jazykem, který je v každém horním rohu štítu provázen zlatou poštovní trubkou otočenou náustkem dovnitř. Ve spodním poli je zřícenina Kokořína. Na štítě stojí korunovaná turnajská přilba s červeno-stříbrnými přikrývadly. Klenotem je rostoucí stříbrný kůň mezi dvěma otevřenými červenými orlími křídly. Pod štítem je zlatá páska s černým heslem Finis Coronat Opus. V roce 1950 byl majetek Špačků vyvlastněn a v roce 2006 jim byl hrad Kokořín navrácen. Bohumil Šmída si během léta 1939 přivydělával hodinami tenisu na Zámeckém hotelu v Kokoříně, kde se seznámil s vdanou paní Hanou Hendrychovou, rozenou Špačkovou. Bohumil Šmída vztah udržoval s Hanou i nadále. Přestože měla v roce 1941 již jedenáctiletou dceru, v dubnu toho roku se rozvedla a dne 17. prosince 1941 se za Bohumila Šmídu provdala.

Jméno Bohumila Šmídy je spjato především s československým filmem. Již v době studií na reálném gymnáziu ve Slovenské ulici na Královských Vinohradech získal roli ve filmu Před maturitou. Během natáčení u Máchova jezera v roce 1932 se setkal s Františkem Filipovským, Františkem Smolíkem, Jindřichem Plachtou či s Vladislavem Vančurou. Toto setkání ovlivnilo jeho další život. Pracoval pro firmu Radiofilm a po příchodu Němců pro společnost Slaviafilm, sesterskou firmu Elektafilmu a následně ve skupině Prag-Film AG. Po znárodnění filmu přešel na ředitelství Československého státního filmu a od počátku padesátých let začal přednášet na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění. Do dějin našeho filmového umění i do povědomí diváků se zapsal především jako herec. Výčet filmů, ve kterých hrál je dlouhý a celá řada z nich je dosud neustále reprízována v televizích. Zmiňme např. Žižkovskou romanci, detektivky Kde alibi nestačí, či Nahá pastýřka, kde vytvořil nezapomenutelnou roli Pacínka a dále např. Na kolejích čeká vrah, Jeden z nich je vrah, Sázka na třináctku, Čas pracuje pro vraha, nebo Pěnička a Paraplíčko. Ale hrál i ve filmech Kdyby tisíc klarinetů či ve filmu Rakev ve snu viděti…, v němž se pojí detektivní žánr s komediálním a kde vytvořil hlavní roli vedoucího hotelu. Pro film Černý prapor vytvořil hudbu a nápěv písní. Závažná byla i jeho práce režisérská. Je autorem knihy Jeden život s filmem.

Galerie: 
Detaily náhrobku rodiny Špaček-Starbug (Foto M. Polák, 2022)
Detaily náhrobku rodiny Špaček-Starbug (Foto M. Polák, 2022)
Detaily náhrobku rodiny Špaček-Starbug (Foto M. Polák, 2022)
Hrob W. Nowaka téhož architekta (Foto M. Polák, 2022)
Hrob P. M. Fischera téhož architekta (Foto M. Polák, 2022)
Katastrální území

Název: Náhrobek Bohumila Šmídy a rodiny Špačků ze Starbugu

Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob č. 2-6

Autor: Architekt Jenšovský

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 14.11.2023 17:55
Datum vytvoření: 28.9.2022 10:17

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?