M. Knobloch: A. Zábranský (kopie původní busty), foto M. Polák, 2022

Milan Knobloch: busta Adolfa Zábranského (Vyšehrad)

Český sochař a medailér Milan Knobloch se narodil 10. srpna 1921 na Královských Vinohradech, zemřel 29. března 2020.

Český malíř a grafik Adolf Zábranský se narodil 29. listopadu 1909 v Rybitví, zemřel 9. srpna 1981 v Praze. Jeho hrob na Vyšehradském hřbitově č. 5-107 zdobí busta od Milana Knoblocha. Původně bronzové provedení bylo po krádeži nahrazeno kopií z nekovového materiálu.

Milan Knobloch v Praze studoval gymnázium a obchodní akademii. Projevoval veliký zájem o malířství, obdivoval krajináře J. Mařáka a Ant. Slavíčka, které zprvu napodoboval. Tak vznikly jeho první oleje. Rodiče ho vždy ve snaze věnovat se umění podporovali.

Ale během války, kdy byly zavřeny vysoké školy, nemohl dál studovat, byl totálně nasazen v továrně Letov v pražských Letňanech, ale po roce 1945 se již hlásil na Akademii výtvarných umění, dvakrát neúspěšně. Až v roce 1947 nastoupil na AVU do třídy prof. Jana Laudy. Potom ještě tři roky navštěvoval speciální třídu prof. Otakara Španiela, který ho velmi ovlivnil.

Knoblochovo dílo je velmi rozsáhlé (přes 400 položek) a zahrnuje medaile, busty, památníky, poštovní známky, pamětní desky… Některé jsou vystaveny v Národní galerii nebo v Národním muzeu v Praze, ale také v Britském muzeu v Londýně, v Muzeu mincí a medailí v Kremnici na Slovensku, ve Státním muzeu v Berlíně a v dalších významných muzeích po celé Evropě. Knoblochovou doménou jsou ražené medaile. Značně ceněny jsou jeho medaile s portréty slavných osobností. Vytvořil mnoho pomníků, bust (především hudebních skladatelů) a pamětních desek. Na Vyšehradském hřbitově se s jeho dílem můžeme kromě busty Adolfa Zábranského setkat ještě na hrobě č. 3-31 houslisty Jiřího Straky, pro který vytvořil portrétní reliéf.

V Praze 2 jsou dvě Knoblochovy pamětní desky.Eduard Fiala český vědec a zakladatel Numismatické společnosti československé má pamětní desku v Plavecké ulici čp. 1666/9. Je bílá s reliéfní hlavou. Biochemik, prof.Franz Hofmeister pamětní deskuv ulici U Nemocnice čp. 497/4. Zde působivé uspořádání textu doplňuje vědcův podpis a chemický vzorec.

Milan Knobloch mnohokrát vystavoval, získal řadu ocenění (polský Řád za zásluhu o kulturu, cenu Svazu českých výtvarných umělců, byl jmenován zasloužilým umělcem). Často pobýval ve Smiřicích (poblíž Hradce Králové), odkud pocházeli jeho rodiče. Žil v Praze a stále pracoval i ve vysokém věku.

Malíř a grafik Adolf Zábranský studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a na Akademii výtvarných umění v Praze u Willi Nowaka. Byl členem SVU Mánes a Svazu československých výtvarných umělců. Byl autorem monumentálních děl z období socialistického realismu a tvůrcem politických plakátů s komunistickou propagandou. Umění pojímal jako službu Komunistické straně Československa a po vstupu „spřátelených vojsk“ do Československa v roce 1968 patřil k předním normalizátorům. Největší úspěchy ale zaznamenal jako ilustrátor, kdy se snažil důsledně propojit text s obrazovým doprovodem knihy. V roce 1959 byl jmenován zasloužilým a v roce 1970 národním umělcem. Jeho knižním ilustracím se dostalo i mezinárodního uznání.

Galerie: 
Hrob A. Zábranského (Foto M. Polák, 2022)
Hrob A. Zábranského (Foto M. Polák, 2022)
Katastrální území

Název: Adolf Zábranský

Umístění: Vyšehradský hřbitov 5-107

Autor: Milan Knobloch

Provedení: odcizená bronzová busta nahrazená z nekovového materiálu

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 12.7.2022 10:50
Datum vytvoření: 13.6.2022 16:44

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?