B. O. Seeling:Madona (Foto M. Polák, 2022)

Bernard Otto Seeling: Madona (Vyšehrad)

Český sochař a restaurátor Bernard Otto Seeling se narodil v Praze na Hradčanech 12. března 1850 a zemřel v Praze na Novém městě 20. dubna 1895. Socha Madony je umístěna na jeho vlastním hrobě, kde ještě spočívá i jeho tchán, všestranný sportovec Alfréd Nikodém. Alfred Nikodém (psáno i Nikodem) se narodil 25. března 1864 v Praze, zemřel 30. října 1949. Byl majitelem zlatnické firmy.

Bernard Otto Seeling v letech 1873 až 1875 studoval v Praze na Akademii výtvarných umění u profesorů Antonína Lhoty a Emanuela Roma. Jeho první zakázkou byla socha Jana Amose Komenského pro město Přerov. Socha sv. Jiří pro kapli na hoře Říp a model sochy hraběte Františka Šporka pro Kuks byly školou oceněny a Seeling obdržel stipendium Aloise Klara, díky němuž mohl pobývat tři roky v římském Palazzo Venezia, kde vytvořil sochu Bedřicha kardinála Schwarzenberga a sochu Krista Spasitele pro Akademii dell´Anima v Římě. Po návratu do Prahy roku 1878 byl velmi pracovitým, plodným a velice uznávaným sochařem. Dotvořil mimo jiné šestnácti sochami výzdobu Prašné brány a podílel se i na výzdobě Rudolfina a portálů síní Staroměstské radnice. Jeho manželkou byla Arnoštka Nikodémová, s níž uzavřel sňatek na Královských Vinohradech. Arnoštka byla dcerou sportovce Alfréda Nikodéma, propagátora zimního plavání, který se koupal i po své osmdesátce v zamrzající Vltavě.

Na území dnešní Prahy 2 vytvořil sochu sv. Ludmily umístěné v nice ve štítu nad rozetou kostela sv. Ludmily na náměstí Míru a jeho plastiku najdeme i na Vyšehradském hřbitově, kde je kopie sochy sv. Jakuba, která zdobí hrob č. 9-10 sochaře Václava Levého (1920-1870), který je i jejím původním autorem.

Zlatník a klenotník Alfréd Nikodém proslul především jako všestranný sportovec a propagátor otužování. V Praze ve Vltavě plaval poprvé veřejně o Vánocích roku 1923. V roce 1946 se stal jeho následníkem otužilec Oldřich Liška. Tradice založená Nikodémem se zachovala do dnes. Pod názvem Memoriál Alfreda Nikodéma se koná každoroční plavání ve Vltavě 26. prosince.

Hrob B. O. Seelinga a A. Nikodéma (Foto M. Polák, 2022)

Název: Madona

Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob č.3-22